Była szefowa resortu cyfryzacji w rządzie PiS chwali ZUS za list o zadłużeniu. "Doskonała polszczyzna"

Była szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska otrzymała list z ZUS w sprawie nieopłacenia jednej ze składek - jak stwierdziła, jest zachwycona stylem, w jakim został napisany. "List nie jest wezwaniem do zapłaty, nie jest bezosobowy i urzędniczy. Jest spersonalizowany i niezwykle grzeczny. Po drugie, zawiera napisaną doskonałą polszczyzną, czytelną i prostą, dokładną instrukcję, co mam zrobić" - opisała.

Niezrozumiały i zagmatwany język w pismach urzędowych jest zmorą, z którą zmierzyć się musiał prawdopodobnie każdy pełnoletni Polak. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał jednak list do byłej szefowej resortu cyfryzacji Anny Streżyńskiej, który - według niej - różnił się stylem od klasycznych pism urzędowych. 

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Była szefowa resortu cyfryzacji zaskoczona listem z ZUS. "Jestem zachwycona"

Streżyńska udostępniła treść listu, który otrzymała ws. zaległości za czerwcową składkę ZUS. Była szefowa resortu zwróciła uwagę na styl, w jakim został napisany. "JESTEM ZACHWYCONA. Po pierwsze, list nie jest wezwaniem do zapłaty, nie jest bezosobowy i urzędniczy. Jest spersonalizowany i niezwykle grzeczny. Po drugie, zawiera napisaną doskonałą polszczyzną, czytelną i prostą, dokładną instrukcję, co mam zrobić" - czytamy we wpis opublikowanym na Facebooku. 

W liście z ZUS znajduje się wyjaśnienie m.in. krok po krok, w jaki sposób należy obliczyć odsetki od spłaty zadłużenia, a także informacja, czy odbiorczyni może uniknąć opłacenia zadłużenia za 2020 rok. "Jeśli nie spłaci Pani zadłużenia albo nie wystąpi z wnioskiem o układ ratalny, podejmiemy działania egzekucyjne" - czytamy w jednym z akapitów. 

Urzędniczka podkreśliła także, że w przeszłości nigdy nie otrzymała takiego pisma z żadnego urzędu. "Nie wiem, czy to jest wzór obowiązujący w całym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy tylko w Warszawskim oddziale na Senatorskiej, ale jestem pozytywnie zaskoczona i uważam, że obsługa klienta (w której uderza to, że nareszcie ZUS nie ma mnie za oszusta działającego z premedytacją, a nawet uwzględnia, że mogę mieć problem z zapłatą!) poszła w tym przypadku naprawdę do przodu" - zaznaczyła także. 

Sejm przegłosował uchwałę popierającą weto ws. praworządnościSejm przegłosował uchwałę popierającą weto ws. praworządności

Anna Streżyńska. Czym zajmowała się w rządach Szydło i Morawieckiego? 

Anna Streżyńska pełniła funkcję ministry cyfryzacji w latach 2015–2018 w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Wcześniej była m.in. prezeską Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Urzędniczką jest od końca lat 90. XX wieku. Od 1998 do 2001 była doradczynią trzech kolejnych ministrów łączności w rządzie Jerzego Buzka, a od 2000 także dyrektorką departamentu w tym resorcie. W 2006 roku zajmowała stanowisko podsekretarza stanu do spraw łączności w Ministerstwie Transportu i Budownictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjnePierwszy "domowy" test na koronawirusa zatwierdzony. Wynik już po 30 minutach

Więcej o: