Po złożeniu dymisji Pinkas wydał oświadczenie. "Decyzję podjąłem z ciężkim sercem"

Jarosław Pinkas złożył na ręce premiera rezygnację z funkcji Głównego Inspektora Sanitarnego, którą pełnił od 2018 r. Na stronie GIS-u pojawiło się oświadczenie, w którym były szef służby sanitarnej wytłumaczył powody swojej decyzji. Dodał, że instytucja, którą do niedawna kierował, okazała się "kluczowym filarem w ochronie zdrowia".

"Ze względu na gwałtowne pogorszenie się stanu mojego zdrowia i konieczność podjęcia leczenia zmuszony jestem zrezygnować z pełnienia funkcji Głównego Inspektora Sanitarnego. Decyzję o złożeniu dymisji podjąłem z ciężkim sercem. Uznałem, że wypełnianie powierzonej mi misji z pełnym oddaniem i poświęceniem nie jest w tej sytuacji możliwe" - napisał w oświadczeniu Jarosław Pinkas.

W piątek rano rzecznik rządu Piotr Müller przekazał na Twitterze, że premier przyjął rezygnację Pinkasa, który od września 2018 r. kierował Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Wcześniej o dymisji szefa służby sanitarnej poinformowało radio RMF FM.

Pinkas: GIS okazał się kluczowym filarem w ochronie zdrowia. Spadło na nas wiele dodatkowych i trudnych obowiązków

Dziękując współpracownikom za dwa lata wspólnej pracy, Pinkas podkreślił, że obejmując urząd miał "marzenia o przeprowadzeniu wielu nowatorskich zmian", które uczyniłyby pracę w ochronie zdrowia bardziej "skuteczną i innowacyjną". "Ich wprowadzenie w życie nie zawsze okazywało się łatwe czy możliwe" - przyznał były Główny Inspektor Sanitarny.

Ostatnie miesiące zdominowane zostały przez pandemię. Spadło na nas wiele dodatkowych i trudnych obowiązków. Ale to doświadczenie pokazało, że wobec wielkich wyzwań zdrowotnych udało nam się stanąć w jednym szeregu. Jestem przekonany, że jest to dla nas bezcenny sprawdzian

- napisał Pinkas.

Dodał, że instytucja, którą do niedawna kierował, okazała się "kluczowym filarem w ochronie zdrowia", a GIS, po kilku miesiącach epidemii, jest "lepiej przygotowany do kolejnych wyzwań".

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

"Dziękuję Państwu za wytrwałość, ciężką pracę w niełatwych warunkach i poświęcenie. Mam nadzieję, że dotychczasowe działania będą kontynuowane, a praca w Inspekcji Sanitarnej pozostanie zaszczytną służbą na wszystkich szczeblach funkcjonowania instytucji" - czytamy w oświadczeniu.

Obowiązki Pinkasa przejmie teraz jego dotychczasowy zastępca Krzysztof Saczka.

Więcej o: