Budżet UE. Soros: Polska i Węgry wiedzą, że w skandaliczny sposób łamią praworządność

- To, jak UE odpowie Węgrom i Polsce, zadecyduje, czy przetrwa jako społeczeństwo otwarte, wierne wartościom, na których została zbudowana - twierdzi amerykański miliarder węgierskiego pochodzenia George Soros, komentując ostatnie wydarzenia związane z możliwością zawetowania budżetu unijnego na najbliższe lata.

Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 wciąż nie został zatwierdzony. Kością niezgody jest powiązanie wypłaty funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządnością przez państwa członkowskie UE. Na taki mechanizm nie zgadzają się jedynie Polska i Węgry. 

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Soros: UE nie może pozwolić sobie na kompromis ws. praworządności

Weto ws. unijnego budżetu skomentował na łamach portalu Project Syndicate amerykański finansista węgierskiego pochodzenia George Soros, który stwierdził, że rządzący w Polsce i na Węgrzech wiedzą, że łamią praworządność i nie chcą za to ponosić konsekwencji. Miliarder podkreślił, że zarówno dla Victora Orbana, jak i Jarosława Kaczyńskiego praworządność stanowi ograniczenie politycznej korupcji, a weto z ich strony to "desperackie podjęcie ryzyka przez dwóch seryjnych sprawców naruszeń".

Unia Europejska nie może sobie pozwolić na kompromis w zakresie przepisów praworządności, które stosuje do funduszy przekazywanym państwom członkowskim. To, jak UE odpowie Węgrom i Polsce zadecyduje, czy  przetrwa jako społeczeństwo otwarte, wierne wartościom, na których została zbudowana.

- zaznaczył także Soros. 

Czy dojdzie do polexitu?Czy Polska wyjdzie z UE? Polexit można obstawiać u bukmachera

Soros twierdzi, że UE może obejść weto Polski i Węgier

Miliarder węgierskiego pochodzenia twierdzi, że Unia Europejska może obejść polsko-węgierskie weto. Według niego zapisy o praworządności zostały przyjęte. W sytuacji, gdyby nie doszło do porozumienia ws. nowego budżetu, ważność starego będzie przedłużana z roku na roku. "Węgry i Polska nie dostałyby  żadnych wypłat z tego budżetu, bo ich rządy łamią praworządność" - napisał Soros.

"Gdyby UE poszła tą drogą, weto Orbána-Kaczyńskiego można by ominąć. Pytanie brzmi, czy UE [...] jest w stanie wypracować wolę polityczną" - zaznaczył Soros.  Dodał również, że fundusz odbudowy mógłby zostać wdrożony w ramach procedury wzmocnionej współpracy. 

Premier Mateusz Morawiecki na sejmowej mównicy. Warszawa, 27 października 2020Morawiecki w Sejmie przyrównał praworządność do "pałki propagandowej" z PRL