Rząd otwiera sklepy przed świętami. Od kiedy? Na jakich zasadach?

Podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 28 listopada otwarte będą wszystkie galerie handlowe. Zaznaczył jednak, że będą funkcjonować "w ścisłym reżimie sanitarnym". Jakie zasady będą obowiązywać w sklepach? Do kiedy będą otwarte?

W sobotę 21 listopada odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której przedstawiony został plan działania rządu w kwestii odmrożenia gospodarki. 

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Rząd otwiera sklepy. Od kiedy? Na jakich zasadach? 

Mateusz Morawiecki ogłosił, że od przyszłej soboty 28 listopada otwarte będą placówki handlowe - Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy - podkreślił premier, dodając, że będą one mogły funkcjonować tylko w ścisłym reżimie sanitarnym. 

Warunek utrzymania nowego reżimu sanitarnego jest jeden: dyscyplina każdej placówki, każdego sklepu, każdej galerii handlowej, każdego sklepu meblowego. W przypadku, gdy będzie inaczej, a będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych, te sklepy będą zamykane. 

- deklarował Morawiecki. 

Zgodnie z zasadami opublikowanymi na rządowej stronie, "w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2" Dodatkowo należy pamiętać o obowiązku zasłaniania nosa i ust, a także dezynfekcji rąk lub używaniu rękawiczek ochronnych podczas zakupów. 

Powyższe obostrzenia obowiązywać będą od 28 listopada do 27 grudnia. W zależności od sytuacji epidemicznej w kraju po nich nastąpić ma etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy - czerwoną, żółtą i zieloną. 

Rząd otwiera sklepy przed świętami. Możliwa dodatkowa niedziela handlowa 

Rząd przypomniał także, że w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia w grudniu będą dwie niedziele handlowe (13.12 i 20.12), co ma sprawić, że ruch w placówkach handlowych będzie mniejszy. Być może sklepy będą otwarte dodatkowo w jeszcze jedną grudniową niedzielę.

Mateusz MorawieckiPremier ogłosił luzowanie obostrzeń. Placówki handlowe otwarte od 28 listopada

- Ministerstwo rozwoju stoi na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych jak gospodarczych warto rozważyć, by przynajmniej niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową. Dwa z trzech związków zawodowych popierają ten postulat, czekają nas jeszcze konsultacje - stwierdził wicepremier Jarosław Gowin. 

Więcej o: