Rząd wykupi chryzantemy za prawie 87 milionów złotych. To efekt nagłego zamknięcia cmentarzy

Po niespodziewanym zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych, sprzedawcy z usytuowanych przed nimi straganów ponieśli wysokie straty. Rada Ministrów przygotowała program odkupienia kwiatów, który miał zrekompensować straty za niesprzedane wiązanki.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapłaci prawie 87 milionów złotych odszkodowania w ramach rekompensaty za kwiaty niesprzedane na Wszystkich Świętych. Ponad 5 300 przedsiębiorstw złożyło wniosek o wykup chryzantem.

Zobacz wideo Rząd zamyka cmentarze. Morawiecki: Tradycja jest mniej ważna niż życie

Zamknięte cmentarze

Według informacji resortu przez zamknięcie cmentarzy, handlarze nie sprzedali blisko 3 milionów 800 tysięcy chryzantem doniczkowych i ponad 3,5 miliona kwiatów ciętych. Cena wykupu kwiatów wynosi 20 złotych za kwiaty doniczkowe i 3 złote za kwiaty cięte. Wypłata rekompensat ma nastąpić do końca roku. Wiązanki mają trafić na cmentarze, a także do samorządów, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.

Wniosek o wykup chryzantem

Wniosek o wykupienie kwiatów można było złożyć do 6 listopada. Zgodnie z informacją na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoc przysługiwała posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości lub co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości. Chryzantemy miały być przeznaczone do sprzedaży na dzień złożenia wniosku.

Więcej o: