Jest apel do rządu o rezygnację z nowego podatku. Grozi falą upadłości
"Zwracamy się do polskiego rządu z apelem o rezygnację z wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej. Kolejny podatek nałożony na handel stanowiłby ciężar, którego branża nie będzie w stanie udźwignąć. Spadek obrotów spowodowany pandemią COVID-19, zakaz handlu w niedziele, jak również 20 innych obciążeń fiskalnych, w ciągu ostatnich lat mają ogromny wpływ na kondycję firm handlowych. W tym kontekście należy także przywołać inne planowane obciążenia: podatek cukrowy oraz podatek cyfrowy" - czytamy w apelu opublikowanym przez POHiD.
Autorzy apelu powołują się na raport "Społeczno-gospodarcze skutki wdrożenia podatku handlowego" przygotowany przez ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej. Jak wskazuje jego autor dr Artur Bartoszewicz, podatek od sprzedaży detalicznej był projektowany w innej niż obecna rzeczywistości gospodarczej. "Aktualnie, z uwagi na kryzys gospodarczy, będący następstwem pandemii koronawirusa, mamy do czynienia z problemem podwyższonej inflacji, zmianą struktury popytu w handlu, a także znaczącym obniżeniem rentowności sklepów wielkopowierzchniowych" - wskazano.
POHiD: Wprowadzenie podatku grozi falą upadłości
Zdaniem POHiD, wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej w warunkach recesji będzie skutkować drastycznym obniżeniem rentowności prowadzonych biznesów. Grozi falą upadłości firm w całym łańcuchu dostaw, a przez to wzrostem bezrobocia. Spowoduje też wzrost cen, który uderzy w miliony mniej zamożnych rodzin.
"W okresie pandemii firmy zrzeszone w POHiD odnotowały spadek obrotów na poziomie 3,5 mld zł. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom handlu i konsumentom poniosły wydatki w wysokości przekraczającej 350 mln zł" - podkreślono.
Podatek od sprzedaży detalicznej może oznaczać załamaniem rynków pracy
Zła kondycja firm może skutkować załamaniem lokalnych rynków pracy, na których handel jest jednym z głównych pracodawców, szczególnie ważnym dla studentów i osób powyżej 50 roku życia.
POHiD wskazuje cztery niekorzystne zjawiska gospodarcze, które zdaniem handlowców będą konsekwencjami wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej. To osłabienie kanałów dystrybucji dla polskich producentów, ograniczenie inwestycji i innowacji, wzmocnienie spowolnienia gospodarczego, wolniejsze tempo wzrostu PKB.
"Handel generuje 19 proc. PKB i jest gwarantem zaopatrzenia polskich gospodarstw domowych w żywność i niezbędne produkty" - wskazano.
Spór o podatek handlowy
Podatek handlowy, jeden ze sztandarowych pomysłów PiS. Opłata ma być uiszczana od obrotów według dwóch stawek. Do kwoty 170 mln zł będzie obowiązywać podatek w wysokości 0,8 proc., a od nadwyżki przekraczającej ten próg trzeba będzie odprowadzić 1,4 proc.
W lipca 2016 r. Polska uchwaliła ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, która weszła w życie od 1 września 2016 r. Podatek ten miał pierwotnie obowiązywać od września 2016 r., ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z jego wprowadzeniem. Wiosną 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził nieważność decyzji Komisji.
Bruksela odwołała się jednak od tego wyroku i sprawa trafiła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Wyroku w tej sprawie można spodziewać się za kilka miesięcy.
W czerwcu tego roku minister finansów Tadeusz Kościński przyznał, że podatek handlowy ma zostać wprowadzony w 2021 roku.
-
Hotele znalazły sposób na majówkę. Będą działać "w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem"
-
WP: Naciski na pilotów, potem tuszowanie sprawy - tak wyglądał lot Andrzeja Dudy z Zielonej Góry
-
Adam Niedzielski: Być może w maju przywrócona zostanie możliwość organizacji wesel
-
TVP odwołała emisję "Warto rozmawiać". Pospieszalski: Nie wiem, kiedy zostanie wyemitowany kolejny odcinek
-
Lekarze chcą masowo wyjeżdżać za granicę. "Nigdy w historii nie było takiej liczby wniosków"
- Pakiet ustaw konopnych trafił do Sejmu. Matysiak: Czas skończyć ze ściganiem za jointa w kieszeni [WYWIAD]
- Wielki wyciek danych policjantów i funkcjonariuszy służb. Do sieci miał je wrzucić... pracownik RCB
- W majówkę nad jeziorami może być tłoczno. Na Mazurach zaczyna brakować wolnych jachtów
- Spis powszechny. Formularz dyskryminuje kilka grup obywateli i uniemożliwia samospis. RPO pisze do GUS
- Kompaktowy, uniwersalny, mobilny - taki jest laptop HP14S. Przedstawiamy jego parametry!