Centralny Port Komunikacyjny. Lotnisko w Seulu doradcą strategicznym

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego i wiceminister infrastruktury poinformował, że doradcą strategicznym Portu "Solidarność" będzie lotnisko Incheon w Seulu. W grudniu spółka CPK planuje podpisać z hubem z Korei Południowej umowę na trzy lata.

Incheon, największe lotnisko w Korei Południowej,  zostało wybrane doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała ogłosił, że Koreańczycy wygrali w tak zwanym dialogu przetargowym z portem Narita w Japonii, który obsługuje aglomerację Tokio.

- Wybór doradcy strategicznego CPK to istotny kamień milowy na drodze do budowy nowego systemu transportowego dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Incheon to lotnisko o międzynarodowej renomie, a jednocześnie uznany partner na globalnym rynku lotniczym. Współpraca z tym portem daje nam dostęp do unikalnej wiedzy i specjalistycznego know-how, które będą nam potrzebne podczas realizacji megaprojektu CPK - mówił Horała.

Eksperci związani z koreańskim lotniskiem będą planować, doradzać i wskazywać rozwiązania dotyczące inwestycji w Baranowie, gdzie ma powstać Port Lotniczy "Solidarność".

Incheon, który jest położony na wyspie (52 kilometry od centrum Seulu), jest głównym międzynarodowym lotniskiem Korei Południowej, zostało otwarte w 2001 roku. Decyzję o jego budowie podjęto po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku w związku z niewystarczającą przepustowością portu Gimpo. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło 71 milionów pasażerów.

- Pojedynek między Naritą i Incheon był zażarty. Ostateczny wybór poprzedzało wieloetapowe postępowanie realizowane w formule dialogu konkurencyjnego. Obie firmy przedstawiły zespół znakomitych ekspertów. Ostatecznie zwyciężył Incheon z Korei Południowej, uzyskując nieco wyższą punktację w każdej z kategorii. Chciałbym jednak wyrazić również uznanie dla strony japońskiej i podziękować obu zespołom za miesiące wspólnej pracy - przyznał Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Zobacz wideo Czy pandemia uderzy w budowę CPK?

CPK ma powstać w 2027 r.

Wiceminister Marcin Horała wskazuje, że harmonogram budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jest podobny do planu budowy koreańskiego lotniska. Według rządowych założeń Port Lotniczy "Solidarność" ma powstać w 2027 roku. W październiku 2027 roku mają pojawić się pierwsi pasażerowie. Początkowo lotnisko ma obsługiwać 30-45 milionów pasażerów rocznie. Docelowo ma obsługiwać nawet 100 milionów osób rocznie.

Więcej o: