Incheon, największe lotnisko w Korei Południowej, zostało wybrane doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała ogłosił, że Koreańczycy wygrali w tak zwanym dialogu przetargowym z portem Narita w Japonii, który obsługuje aglomerację Tokio.
- Wybór doradcy strategicznego CPK to istotny kamień milowy na drodze do budowy nowego systemu transportowego dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Incheon to lotnisko o międzynarodowej renomie, a jednocześnie uznany partner na globalnym rynku lotniczym. Współpraca z tym portem daje nam dostęp do unikalnej wiedzy i specjalistycznego know-how, które będą nam potrzebne podczas realizacji megaprojektu CPK - mówił Horała.
Eksperci związani z koreańskim lotniskiem będą planować, doradzać i wskazywać rozwiązania dotyczące inwestycji w Baranowie, gdzie ma powstać Port Lotniczy "Solidarność".
Incheon, który jest położony na wyspie (52 kilometry od centrum Seulu), jest głównym międzynarodowym lotniskiem Korei Południowej, zostało otwarte w 2001 roku. Decyzję o jego budowie podjęto po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku w związku z niewystarczającą przepustowością portu Gimpo. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło 71 milionów pasażerów.
- Pojedynek między Naritą i Incheon był zażarty. Ostateczny wybór poprzedzało wieloetapowe postępowanie realizowane w formule dialogu konkurencyjnego. Obie firmy przedstawiły zespół znakomitych ekspertów. Ostatecznie zwyciężył Incheon z Korei Południowej, uzyskując nieco wyższą punktację w każdej z kategorii. Chciałbym jednak wyrazić również uznanie dla strony japońskiej i podziękować obu zespołom za miesiące wspólnej pracy - przyznał Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Wiceminister Marcin Horała wskazuje, że harmonogram budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jest podobny do planu budowy koreańskiego lotniska. Według rządowych założeń Port Lotniczy "Solidarność" ma powstać w 2027 roku. W październiku 2027 roku mają pojawić się pierwsi pasażerowie. Początkowo lotnisko ma obsługiwać 30-45 milionów pasażerów rocznie. Docelowo ma obsługiwać nawet 100 milionów osób rocznie.