Rekordowa pomoc publiczna dla TVP - 4,8 mld złotych w cztery lata. Więcej niż kopalnie i PKP Intercity

Z danych Fundacji ePaństwo wynika, że przez ostatnie cztery lata najwyższa suma pomocy publicznej trafiła do Telewizji Polskiej. TVP w tym czasie otrzymało wsparcie o wysokości 4,8 mld złotych, głównie w ramach rekompensat abonamentowych. Mniej dostała natomiast Spółka Restrukturyzacji Kopalń czy PKP Intercity.

Portal Wirtualnemedia.pl, powołując się na raport Fundacji ePaństwo podało, że do Telewizji Polskiej w ciągu czterech lat trafiło wsparcie w wysokości 4,8 mld złotych. Większość środków publicznych otrzymanych przez media publiczne to rekompensaty abonamentowe (chodzi o osoby, które nie płacą abonamentu RTV) - ale nie tylko.

Zobacz wideo Dziennikarz TVP rozrzucał śmieci w Lublinie. Jego zachowanie nagrał miejski monitoring

TVP otrzymała aż 4,8 mld złotych środków publicznych w cztery lata

W ostatnich latach Telewizja Polska miała też kilka mniejszych źródeł finansowania, które pochodziły ze środków publicznych. Fundacja wymienia tutaj między innymi coroczne dotacje w kwotach kilkudziesięciu tysięcy złotych, które trafiały do TVP z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach pomocy de minimis (forma wsparcia publicznego dla małych i średnich przedsiębiorców). Na początku 2019 roku telewizja otrzymała aż 38,3 mln złotych dodatku od Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Jej celem miało być promowanie kultury, nauki i oświaty oraz ochrona dziedzictwa kulturowego.

Nadawca publiczny w ostatnich latach otrzymał trzy rekompensaty abonamentowe. Na przełomie 2017 i 2018 roku Telewizji polskiej i Polskiemu Radiu wypłacono 960 mln złotych. Z tej kwoty do TVP trafiło aż 860 mln złotych. Na wiosnę 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld złotych, z czego 1,12 mld złotych trafiło do TVP. Wiosną 2020 roku rekompensata wzrosła do 1,95 mld złotych, z czego 1,71 mld zł przyznano Telewizji Polskiej. W marcu, wraz z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudy ustawy o rekompensacie, ze stanowiska szefa TVP odwołany został Jacek Kurski. Po kilku miesiącach jednak wrócił on na swoje dawne stanowisko.

Najwięcej środków publicznych dla TVP pochodzi z abonamentu i rekompensaty

Dodatkowo TVP otrzymała wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które również klasyfikowane są jako środki publiczne. W 2019 roku Telewizja Polska otrzymała z tego tytułu 331,4 mln złotych. Według szacunków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ta sama kwota przyznana zostanie również w tym roku. W 2021 roku będzie ona nieco niższa i wyniesie 330,6 mln zł.

W latach 2017-2020 do Telewizji Polskiej trafiło w sumie 4,8 mld złotych. TVP wyprzedziła tym samym kolejne w rankingu firmy państwowe: Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (3,1 mld złotych) czy PKP Intercity (2,7 mld złotych). 2,3 mld zł trafiły do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach, a po 2,2 mld zł do tych samych przedsiębiorstw w Gliwicach i Sosnowcu. 2,1 mld zł trafiło do PGE Górnictwo i Energetyka w Rogowcu a 2mld złotych do Polregio.

W 2019 roku Telewizja Polska osiągnęła 16,7-proc. wzrost przychodów. Zysk netto uplasował się na poziomie 89 mln złotych. W związku z tym z 95 do 2 825 zwiększyła się liczba pracowników etatowych TVP. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła o 10,4 proc. więcej, niż rok wcześniej. Była to dokładnie kwota 513,27 mln złotych.

Więcej o: