Ludzie w pandemii sprzedają mieszkania. Wzrost o 1/3 w porównaniu z ubiegłym rokiem

W październiku bieżącego roku dostępnych było 66 441 ogłoszeń sprzedaży mieszkań, co jest rekordowo wysoką liczbą. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku liczba ogłoszeń zwiększyła się o jedną trzecią.

Pandemia koronawirusa mogła mieć wpływ na pewne zmiany na rynku mieszkaniowego. Z raportu Expandera oraz Rentier.io wynika, że w obecnym czasie Polacy dużo chętniej sprzedają mieszkania, czego dowodem jest bardzo duża liczba ogłoszeń sprzedaży nieruchomości

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 55

Ludzie w pandemii sprzedają mieszkania. Wzrost o 1/3 w porównaniu z ubiegłym rokiem

W październiku 2020 roku w internecie pojawiło się aż 66 441 ofert sprzedaży nieruchomości, czyli o 37 proc. więcej niż 12 miesięcy wcześniej. W analizowanym okresie zwiększyła się przede wszystkim liczba ogłoszeń dotyczących mieszkań używanych (o 49 proc. więcej), ale zauważalny jest trend wzrostu także w przypadku nowych mieszkań (o 13 proc. więcej).

Paradoks rynku nieruchomości. Nowe mieszkania drożeją mimo pandemiiParadoks rynku nieruchomości. Nowe mieszkania drożeją mimo pandemii

Eksperci nie mają pewności do tego, co jest tego przyczyną. Wyróżniają w tym momencie dwa scenariusze. Według nich obecnie na sprzedaż wystawiane są mieszkania kupione przed pandemią jako inwestycje. "Inna możliwość jest taka, że z inwestycji wychodzi część osób, która kupiła mieszkania z myślą o zarabianiu na najmie, a które teraz nie mogą znaleźć najemców" - czytamy także.

Ceny mieszkań stabilne, mimo pandemii 

Pandemia koronawirusa nie miała jednak wpływu na wysokość cen mieszkań. Analitycy wzięli pod uwagę  ponad 60 tys. ogłoszeń  sprzedaży, które były dostępne w sieci w październiku 2020 roku i wyliczyli na ich podstawie medialną cenę za metr kwadratowy. W porównaniu z marcem 2020 roku, z 16 analizowanych miast ceny spadły w dziewięciu, zaś wzrosły w siedmiu. W porównaniu z marcem najbardziej wzrosły ceny w Lublinie (6 proc.), natomiast największe spadki zauważalne są w Katowicach, gdzie jest taniej o 6 proc. 

Budowa nowych mieszkań (zdjęcie ilustracyjne)Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 6 tys. zł dochodu?

W porównaniu z październikiem ubiegłego roku ceny mieszkań wzrosły o 7 proc. Największe wzrosty widoczne są w ofertach z Lublina (16 proc.). O 10 proc. wzrosły ceny mieszkań w Warszawie oraz Szczecinie, zaś o 9 proc. w Krakowie. Jedynym miastem, gdzie ceny ofert spadły, są natomiast Katowice (-3 proc.).

Ceny mieszkań w miastach - październik 2019 - październik 2020Ceny mieszkań w miastach - październik 2019 - październik 2020 Expander / Rentier.io