6 grudnia będzie niedzielą handlową. Solidarność oburzona, że nikt nie konsultował z nimi decyzji

6 grudnia ma być niedzielą handlową. Rząd ma zamiar znieść tego dnia zakaz handlu, mimo że dzień początkowo był uwzględniony w harmonogramie jako wolny od handlu. Jak informuje money.pl, decyzją rządu oburzona jest "Solidarność", z którą nikt nie konsultował decyzji.

Ustawa o zakazie handlu weszła w pełni w tym roku. Mimo apeli, by przesunąć tę decyzję ze względu na pandemię, rząd pozostawał nieugięty. Nie imały się go argumenty, że w ten sposób liczba osób robiących zakupy rozłoży się w bezpieczniejszy sposób. 

Czy 20 września to niedziela handlowa? (zdjęcie ilustracyjne)Warto przemyśleć zakupy na Święta. Czeka nas rekordowa przerwa w handlu

Grudzień od początku miał być wyjątkowy - ze względu na święta zaplanowano, że dwie niedziele 13 i 20 grudnia będą niedzielami handlowymi, by ludzie dostali czas na zrobienie zakupów. Pandemia najwyraźniej choć raz skłoniła polską władzę do logicznego ruchu i w grudniu dołożono jeszcze jedną niedzielę handlową. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Niedziela handlowa 6 grudnia, rząd wyłącza Mikołajki z zakazu handlu

6 grudnia zostanie wyłączony z ustawy o zakazie handlu w ramach nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczanie COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W uzasadnieniu napisano, że na ten krok zdecydowano się po to, by zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie. Pomysł miał pochodzić od wicepremiera Jarosława Gowina. 

Niedziele handlowe. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje wszystkich sklepówZakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony? Senat przyjął nowelizację ustawy

"Solidarność" oburzona zmianami

Jak informuje money.pl Alfred Bujara, szef sekcji handlowej "Solidarności", działacze są oburzeni tą decyzją, która została podjęta bez konsultacji ze związkami. 

Rząd bardzo się troszczy o wszystkie grupy zawodowe, ale okazuje się, że nie o pracowników handlu. Widać, że zwycięża lobby korporacji zachodnich, bo to one parły do takich rozwiązań

- powiedział Bujara. Dodał, że w perspektywie dwóch niedziele handlowych z rzędu, które były zaplanowane wcześniej, wprowadzenie trzeciej, jest nieetyczne. Tym bardziej że sytuacja pracowników handlu w Polsce jest najgorsza w Unii Europejskiej, kontynuował Bujara. Miał na myśli nie tylko trudne warunki pracy, ale także narażenie na zakażenia, gdyż obecne procedury są fikcją, twierdzi szef sekcji handlowej "Solidarności"

Szanujmy pracowników handlu

- apeluje Bujara.

Więcej o: