Przemysław Czarnek: Podwyżki dla nauczycieli akademickich jeszcze w 2020 r. Łącznie 200 milionów złotych

Pracownicy szkół wyższych otrzymają podwyżki. Na przełomie 2020 i 2021 r. ma do nich trafić łącznie miliard złotych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiada, że jeszcze w bieżącym roku do nauczycieli akademickich trafi 200 milionów złotych z wyrównaniem od października.

MNiSW poinformowało o uruchomieniu środków przeznaczonych na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników publicznych szkół wyższych. Dodatkowe środki trafią do rektorów uczelni, którzy samodzielnie zadecydują, jak je rozdysponować pomiędzy swoimi pracownikami.

Przemysław Czarnek zapowiada podwyżki dla nauczycieli akademickich. Miliard złotych do końca 2021 r.

- Pracownicy uczelni zatrudnieni w publicznych szkołach wyższych otrzymają sześcioprocentowe podwyżki wynagrodzenia z wyrównaniem od października 2020 roku - powiedział w rozmowie z PAP minister Przemysław Czarnek.

W ostatnim kwartale 2020 r. wartość środków, która trafi do uczelni wyższych, wyniesie 200 milionów złotych. W 2021 r. ma to już być 800 milionów. Oznacza to, że łączna wartość środków przekazanych uczelniom wyniesie 1 miliard złotych.

W 2019 r. do publicznych szkół wyższych trafiły subwencje, które stanowiły siedmioprocentowy wzrost w stosunku do wynagrodzeń z 2017 r. Wówczas łączna kwota subwencji wyniosła 916,5 miliona zł. Rozporządzenie podnoszące wynagrodzenie nauczycieli akademickich jest na etapie prac w resorcie nauki.

Przemysław Czarnek o szkolnictwie wyższym: Trzeba przywrócić narodowy charakter nauki polskiej

Przemysław Czarnek podczas XIII Międzynarodowego Kongresu "Katolicy a wychowanie" opowiedział o wyzwaniach z jakimi - według niego - mierzą się uczelnie wyższe. Czarnek podkreślił, że "przyszłością szkolnictwa wyższego w Polsce jest przywrócenie społecznego, kulturowego i narodowego charakteru nauki polskiej".

Podkreślił, że w szkolnictwie wyższym niezwykle ważna jest autonomia profesorów. - Profesor bez możliwości wypowiadania swoich tez, argumentów, swojego światopoglądu... Bez tej autonomii nie ma wolności nauki, wolności uniwersytetów i autonomii, którą postrzegamy jako autonomia uniwersytecka - mówił.

Według Czarnka zagrożeniem dla studentów jest "ideologia gender". - Jak można nazwać inaczej genderyzm, jeśli nie wpajaniem młodym ludziom fałszywej wizji człowieka, a zatem ugruntowanie w nich błędu antropologicznego, niezwykle niebezpiecznego dla nich samych i całego społeczeństwa - dodał.

Zobacz wideo Przemysław Czarnek - człowiek, który nie ma wstydu i kobiet się nie boi
Więcej o: