Banki zatrudniają coraz mniej osób i masowo zwalniają pracowników. Dominuje bankowość mobilna

Bankier.pl podsumował liczbę etatów w bankach. Okazuje się, że zatrudnienie w tym sektorze drastycznie spadło w ostatniej dekadzie. Trend ten ciągle się utrzymuje, a banki przeprowadzają masowe zwolnienia. Winna jest m.in. bankowość internetowa.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy banki w Polsce zwolniły 7,7 tys. etatów. Grupowe zwolnienia przeprowadziły m.in. PKO BP, BNP Paribas czy Getin Bank. W trakcie tego procesu jest także Millenium Bank. Wyraźną tendencję zmniejszenia zatrudnienia w sektorze bankowym widać w danych zebranych przez bankier.pl

Zobacz wideo Kryzys uderzy w banki? „Na koniec to my za to zapłacimy”

Dziesiątki tysięcy mniej zatrudnionych w bankach

Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że na koniec września sektor bankowy zatrudniał 151 tys. osób. Oznacza to, że w ciągu ostatniej dekady ubyło w nim aż 30 tys. etatów. 

Te 7,7 tys. na przestrzeni minionego roku, wskazuje, że trend ten się nie zmienia, a wręcz przyśpiesza, bo to nie koniec zwolnień. Santander Bank Polska przygotowuje się do zwolnienia aż 2 tys. pracowników, a BNP Paribas kolejnych 800 (wcześniej zatrudnienie straciło 956 osób). Ponadto można spodziewać się kolejnej pozaplanowej redukcji etatów związanej z wynikami jeszcze słabszymi niż w poprzednich latach. 

Czemu zatrudnienie w bankach się zmniejsza?

Czynników jest kilka. Przede wszystkim klienci w Polsce coraz chętniej korzystają z bankowości elektronicznej. Mobilnie lub przez internet swoje finanse obsługuje już 19 mln klientów. Ten trend pogłębia pandemią. W związku z tym likwidowane są oddziały. W ciągu ostatniego roku wg. danych bankier.pl z polskich ulic zniknęło 426 punktów bankowych. Redukcja zatrudnienia związana jest także z automatyzacją pracy - ludzi coraz częściej zastępują roboty, które wykonują najprostsze powtarzalne czynności. Swoją cegiełkę dokładają rekordowo niskie stopy procentowe, które wpływają na rentowność banków. Ostatni element to coraz częstsze konsolidacje w sektorze bankowym, w wyniku czego z rynku znikają niektóre marki. 

Więcej o: