21,5 mln zł miesięcznie? Poseł pokazał model szacowania kosztów funkcjonowania Szpitala Narodowego

Koszt całkowity funkcjonowania szpitala na Stadionie Narodowym oszacowano na 21 mln 583 tys. zł - wynika z danych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, które opublikował poseł Dariusz Joński. Na koszty zarządu przewidziano ponad 620 tys. zł.

Materiały Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikował na Twitterze Dariusz Joński. Chodzi konkretnie o dokument "Propozycja modelu szacowania kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego". 

Szpital na Narodowym. Według modelu zarząd zarobi ponad 600 tys. zł

Wcześniej o tym, że miesięczny koszt funkcjonowania szpitala wyniesie 21,5 mln zł informowała "Rzeczpospolita". Pieniądze te nie pochodzą ze składek NFZ, a bezpośrednio z budżetu państwa. Z materiałów opublikowanych przez posła Koalicji Obywatelskiej wynika też, że na wynagrodzenia personelu przewidziano w sumie 16 mln 387 tys. zł. Natomiast zarząd zgodnie z modelem opracowanym przez AOTMiT zarobi 624,4 tys. zł. 

Szpital Narodowy Szpital Narodowy. "Rz": Wiemy, kto odpowiada za wysokie stawki leczenia

Joński zamieścił także fragment dokumentu, w którym czytamy: "Podstawę podjęcia przedmiotowych prac stanowi: zlecenie Ministra Zdrowia z 29.10.2020, znak DL.532.1.2020.DJK, na podstawie art. 31 n pkt 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1398 z późn. zm.), w sprawie zlecenia opracowania propozycji modelu szacowania kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego (...)". Poseł zwraca uwagę, że dwa dni temu Adam Niedzielski informował w oficjalnym piśmie, że "przedstawiciele ministerstwa nie brali udziału w przygotowaniu zadań przy szpitalu na Narodowym".

Szpital na Stadionie Narodowym zmienia kryteria przyjęć

W środę (25 listopada) poinformowano, że placówka na Stadionie Narodowym zmienia kryteria przyjęć pacjentów chorych na COVID-19. Zakażeni koronawirusem nie będą już musieli posiadać własnych badań obrazowych klatki piersiowej (tomograf komputerowy lub RTG) wykonanych w ciągu ostatnich pięciu dni. Kryterium, które nie będzie już wykreślać pacjentów z przyjęcia do placówki, jest również ostre zapalenie płuc.

Zobacz wideo Brak miejsc w szpitalach. Czemu łóżka na Stadionie Narodowym stoją puste?

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdzili podczas konferencji prasowej, że to oni byli inicjatorami zmian w zasadach przyjęcia pacjentów do Szpitala Narodowego.

- Na moje, i przede wszystkim premiera, życzenie rada epidemiczna przy premierze wzięła na warsztat te kryteria i przedyskutowała je w szerszym gronie, które reprezentowało szerokie spektrum specjalistów medycznych, m.in. z zakresu intensywnej terapii. W wyniku tej dyskusji wytyczne zostały zmodyfikowane w kierunku przyjmowania pacjentów przede wszystkim wymagających wsparcia tlenowego - powiedział cytowany przez PAP minister zdrowia.

Więcej o: