6 grudnia niedzielą handlową? Piotr Duda uderza w rząd: Nieodpowiedzialność. Jesteśmy zbulwersowani

Piotr Duda, szef "Solidarności" jest przeciwny otwieraniu sklepów 6 grudnia. Rząd argumentuje, że pomoże to rozładować świąteczne "korki". Związkowiec twierdzi jednak, że to niepotrzebne narażanie pracowników sklepów.

Piotr Duda, szef "Solidarności" odniósł się do planów rządu dotyczących umożliwienia handlu w niedzielę 6 grudnia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie znalazł się na stronach rządu. Alfred Bujara, szef sekcji handlowej stwierdził, że związkowcy planami są oburzeni. "Rząd bardzo się troszczy o wszystkie grupy zawodowe, ale okazuje się, że nie o pracowników handlu. Widać, że zwycięża lobby korporacji zachodnich, bo to one parły do takich rozwiązań" - stwierdził. Teraz stanowisko w sprawie zajął Piotr Duda, szef związku.

Piotr Duda Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu? Duda: Jesteśmy przeciwko

Szef "Solidarności" przeciwny otwarciu sklepów 6 grudnia. "Dla mnie to sytuacja nieodpowiedzialna ze strony rządzących"

Zdaniem Dudy otwarcie galerii handlowych 6 grudnia nie jest konieczne, bo rozładowanie ruchu przedświątecznego może nastąpić w inne dni tygodnia.

"Już widzę na galeriach i pasażach co się będzie działo - ile będzie dzieci, zdjęcia z Mikołajami, ile będzie osób, które będą chodzić i roznosić koronawirusa, zakażać się wzajemnie. Dla mnie to sytuacja nieodpowiedzialna ze strony rządzących. Zakupy można zrobić w innych dniach, tym bardziej że dwie kolejne niedziele - 13 i 20 grudnia - będą handlowe" - stwierdził Piotr Duda.

Prof. Hausner: Prof. Hausner: "Każdy może zostać oskarżony. To nie jest prawo, to wytrych"

Duda: Pracownicy będą musieli się narażać. Jesteśmy zbulwersowani

"Dla nas to jest w części zły projekt. Ze zdziwieniem i oburzeniem przyjęliśmy zmiany proponowane w tej nowelizacji" - stwierdził. "Pracownicy będą musieli w tym dniu przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, życie, tylko dlatego, że wg. uzasadnienia projektu ma to rozładować przedświąteczne natężenie zakupów, a także pomoże to biznesowi w poprawie i tak trudnej sytuacji związanej z zamknięciem galerii handlowych. Nic tam nie ma o pracownikach, bezpieczeństwie ludzi, którzy tam pracują. Jesteśmy tym zbulwersowani" - czytamy w komunikacie cytowanym przez Tygodnik "Solidarność".

Czytaj też: Rząd nie rezygnuje z nowych podatków i opłat. Pieniądze Polaków potrzebne po to, by ratować Polaków

Nie ma pewności, czy niedziela handlowa 6 grudnia zostanie wprowadzona. Na wejście w życie przepisów jest bowiem mało czasu, a przepisy musi zatwierdzić Senat.

Więcej o: