PiS zapisał w budżecie na 2021 r. ok. 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. "Na realizację misji"

W projekcie ustawy budżetowej na 2021 r. znalazł się zapis, która zakłada rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Jak czytamy, pieniądze mają zostać przeznaczone na "realizację misji publicznej".

Nad projektem budżetu na 2021 r. pracuje w czwartek sejmowa komisja finansów publicznych. Z dokumentu wynika, że rząd PiS chce w przyszłym roku przekazać maksymalnie 1,95 mld zł dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia w ramach rekompensaty związanej z utraconymi wpływami abonamentowymi. Projekt krytykują już w mediach społecznościowych politycy opozycji, wskazując m.in. na duże potrzeby w ochronie zdrowia.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska w rozmowie z money.pl stwierdziła, że Sejm powinien dawać mediom publicznym rekompensaty w związku z wprowadzanymi ulgami z opłat abonamentowych.

- Trudna sytuacja uderza także w media i twórców. Media publiczne przekazują informacje, ale to też miejscem, w którym artyści mogą tworzyć, produkować swoje dzieła, które przekazywane są odbiorcom-obywatelom. Twierdzenie, że należy pozbawić obywateli prawa do informacji i kultury, a artystów możliwości jej tworzenia w tym trudnym czasie jest niepoważne i się z nim nie zgadzam - skomentowała.

2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia

Prezydent Andrzej Duda podpisał w marcu ustawę medialną, przekazującą mediom publicznym rekompensatę w wysokości prawie 2 miliardów złotych. Opozycja proponowała wtedy, by przeznaczyć te pieniądze na onkologię.

Prezydent argumentował m.in., że "media publiczne to nie tylko Telewizja Polska, to nie tylko kanały centralnej telewizji, to także właśnie kanały telewizji regionalnej, to także Polskie Radio, to także regionalne rozgłośnie radiowe – i one wszystkie są beneficjentami tych środków, które umożliwiają im normalną działalność".

TVP (zdjęcie ilustracyjne)Rekordowa pomoc publiczna dla TVP - 4,8 mld złotych w cztery lata

W ustawie zapisano również, że Telewizja Polska i Polskie Radio planując swoją pracę w latach 2020-2024 powinny uwzględniać co roku "wysokość przychodów ze środków publicznych na poziomie nie niższym niż suma prognozowanych wpływów z opłat abonamentowych na rok 2020 oraz rekompensaty określonej w art. 11b ustawy zmienianej w art. 2 [mowa o 1,95 mld zł na media publiczne - red.]".

"Duda nie podpisał 2 miliardów na propagandę Gnijącej Władzy. Podpisał 10 miliardów. Ustawa zakłada, że coroczna kwota rekompensaty w latach 2021-2024 będzie na poziomie nie niższym niż ta w 2020, czyli 1,95 mld" - komentował wówczas na Twitterze Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Jak czytamy w uzasadnieniu podpisanej w marcu ustawy, "rozwiązanie to należy traktować jako gwarancję Państwa zapewnienia w kolejnych latach (...) publicznego finansowania misji mediów publicznych na adekwatnym, przewidywalnym i bezpiecznym poziomie, zgodnie z konstytucyjnym obowiązkiem Państwa".

Zobacz wideo Prof. Hausner: Najcięższym grzechem rządzących jest osłabianie rządów prawa
Więcej o: