Rząd nie wyklucza premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka. "Propozycja jest rozpatrywana"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznaje, że rozważa możliwość wpisania do strategii demograficznej premii za szybkie urodzenie dziecka. "Wszystkie planowane przedsięwzięcia ze względu na swą długofalowość wymagają dobrego przygotowania, aby służyć wzrostowi dzietności dla zahamowania spadku liczby ludności" - zastrzega wiceminister Barbara Socha.

Interpelację w tej sprawie skierowała do minister Marleny Maląg posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. Parlamentarzystka przypomniała, że w 2018 r. ówczesna wicepremier Beata Szydło "obiecała Polkom premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka".

"Ówczesna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że beneficjentkami nowego pomysłu będą matki, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od chwili narodzin pierwszego dziecka" - dodała parlamentarzystka KO. Stwierdziła również, że "pomimo upływu wielu miesięcy program nie został wprowadzony w życie ani nie poznaliśmy jego podstawowych założeń".

TVP straszy, że 500 plus może zostać wstrzymane. Jasna deklaracja rządu TVP straszy, że 500 plus może zostać wstrzymane. Jasna deklaracja rządu

Resort rodziny: Rozważamy wprowadzenie premii

W odpowiedzi na interpelację podsekretarz stanu w ministerstwie Barbara Socha przyznała, że resort "z uwagą przygląda się różnym rozwiązaniom pokazywanym w badaniach oraz wprowadzanym w innych krajach, które w dłuższej perspektywie mogą mieć pozytywny i istotny wpływ na poprawę sytuacji demograficznej Polski".

"Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana. Musi ona jednak wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac" - dodała.

Jak wskazała Barbara Socha, obecnie trwają prace nad strategią demograficzną i wprowadzenie premii jest "brane pod uwagę".

"Demografowie zwracają uwagę, że kluczowe jest kompleksowe i trwałe wdrażanie polityki prorodzinnej dla odwrócenia niekorzystnych trendów demograficznych występujących obecnie w naszym kraju, a także charakteryzować się synergią i koordynacją działań. Dlatego wszystkie planowane przedsięwzięcia ze względu na swą długofalowość wymagają dobrego przygotowania, aby służyć wzrostowi dzietności dla zahamowania spadku liczby ludności" - podsumowała wiceminister.

Zobacz wideo Europejski Fundusz Odbudowy bez Polski i Węgier? „Bardzo prawdopodobne”
Więcej o: