Protest samorządów. Dlaczego i gdzie zgasną światła 1 grudnia?

Na początku przyszłego tygodnia na ulicach polskich miast zgasną światła w akcie protestu przeciwko zawetowaniu unijnego budżetu przez Polskę i Węgry. Odpowiadamy, gdzie i kiedy uliczne latarnie zostaną wyłączone.

Większość krajów Unii Europejskiej zdecydowała się na to, aby w najnowszym budżecie na lata 2021-2027 powiązać wypłacanie środków z przestrzeganiem praworządności. Tzw. mechanizmowi "pieniądze za praworządność" sprzeciwiają się Polska i Węgry, które już zapowiedziały, że w razie przyjęcia nowych rozwiązań prawnych zdecydują się na zawetowanie całego budżetu UE, do którego przyjęcia potrzebna jest jednomyślność wszystkich państw członkowskich.

Zobacz wideo Prof. Pisarska: Tolerancja UE jest duża. Na niej premier opiera założenie, że można grać va banque

Kiedy i gdzie zgasną światła?

Światła zgasną we wtorek 1 grudnia o godzinie 17:00 i pozostaną wyłączone przez następną godzinę. Udział w akcji zapowiadają władze miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich (Warszawa, Wrocław, Szczecin, Rzeszów, Poznań, Łódź, Lublin, Kraków, Katowice, Gdańsk, Bydgoszcz, Białystok).

- Pierwszego grudnia zaczniemy akcję protestacyjną przeciwko wetu Polski wobec środków unijnych. W części miast wyłączymy o 17 światła na godzinę, żeby pokazać, że bez środków zostaje nam ciemność - powiedział Jacek Karnowski w czasie konferencji prasowej, w której uczestniczył również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Miasta w Polsce wyłączą światła na znak protestu 

Prezydent Rafał Trzaskowski podkreślił natomiast, że dzięki akcji protestacyjnej głos polskich samorządów będzie słyszalny w całej Europie. - Żeby wszyscy wiedzieli, że jest stanowisko inne niż rządu, że jest stanowisko większości z nas, którzy popierają zakończenie negocjacji budżetowych i zadbanie o to, by te nowe instrumenty mogły funkcjonować - zaznaczył Trzaskowski.

Więcej o: