Epidemia koronawirusa. Sejm zdecydował: 6 grudnia będzie niedzielą handlową

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zdecydowano m. in. o wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia 2020 roku.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele mówi, że w tym roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, czyli 13 i 20 grudnia.

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę 6 grudnia ma z jednej strony rozłożyć przedświąteczny ruch w sklepach, a z drugiej - poprawić sytuację finansową przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem. "Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 roku. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej" - napisano w uzasadnieniu na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Przeciwko zezwoleniu na handel tego dnia protestowała handlowa "Solidarność".

.Polska ewenementem pod względem odsetka dodatnich wyników testów

Regulacja kwestii pracy zdalnej zakażonych

Projekt reguluje ponadto kwestię pracy zdalnej dla osób zakażonych koronawirusem, ale przechodzących chorobę łagodnie lub bezobjawowo i przebywających w izolacji. Obecnie pracę zdalną może wykonywać tylko pracownik skierowany na kwarantannę domową, a nie izolację.

W uzasadnieniu projektu rząd wskazywał, że duża liczba zakażonych nie wykazuje objawów choroby COVID-19, dlatego powinni mieć oni możliwość świadczenia pracy na odległość za zgodą swojego pracodawcy. Wówczas taki pracownik będzie otrzymywał pełne wynagrodzenie. Natomiast w przypadku, gdy jego stan zdrowia się pogorszy, uzyska on prawo do zasiłku chorobowego. Rozwiązanie ma też pomóc pracodawcom, których dotyka problem deficytu pracowników z powodu epidemii.

Zobacz wideo Europejski Fundusz Odbudowy bez Polski i Węgier? "Bardzo prawdopodobne"
Więcej o: