Zwolnienie ze składek ZUS za lipiec-wrzesień. Do poniedziałku 30 listopada trzeba złożyć wniosek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do poniedziałku 30 listopada trzeba złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS za okres lipiec-wrzesień 2020 r. Przysługuje ono płatnikom z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw.

Tarcza antykryzysowa 5.0 przewidziała możliwość zwolnienia ze składek ZUS za lipiec, sierpień oraz wrzesień 2020 rok. To okres, gdy obostrzenia w Polsce zostały poluzowane i nie obowiązywał pełny lockdown. Z tego powodu o zwolnienie ze składek ZUS za ten okres mogą ubiegać się przedstawiciele sektora: 

  • turystycznego,
  • hotelarskiego,
  • organizacji i obsługi targów,
  • konferencji i wystaw.
Zobacz wideo Firmy zwrócą pieniądze z tarczy finansowej. Prezes PFR tłumaczy, które i ile

Zwolnienie ze składek ZUS za lipiec-wrzesień 2020 roku. Wniosek do 30 listopada

ZUS przypomina, że przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z formy pomocy, jaką jest zwolnienie ze składek ZUS, muszą złożyć wniosek najpóźniej w poniedziałek 30 listopada. Można zrobić to wyłącznie elektroniczne, tj. przez portal PUE ZUS. 

Przepisy wskazują tutaj kilka warunków. To m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Na dzień złożenia wniosku musi być prowadzona jako przeważająca działalność  gospodarcza o PKD wskazanym w ustawie. Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów z tej działalności w porównaniu z przychodami z tej działalności z tych samych miesięcy 2019 r. (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z tym samym miesiącem 2019 r.). Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada

- wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

Rząd przygotował Tarczę Finansową 2.0

Pod koniec października lawinowo rosnąca liczba dobowych zakażeń zmusiła rząd do kolejnego, częściowego lockdownu. Przeszło miesiąc zajęło władzy opracowane planu pomocy dla przedsiębiorców z sektorów dotkniętych obostrzeniami. Tarcza Finansowa PFR 2.0 została przedstawiona w czwartek 26 listopada i przewiduje 35-40 mld zł wsparcia dla firm działających w Polsce.