Lekarze z zagranicy łatwiej uzyskają zatrudnienie w Polsce. Zamiast ponad rocznego stażu - oświadczenie

Lekarze spoza UE, którzy chcą uzyskać zatrudnienie w Polsce, muszą przejść trudny proces nostryfikacji dyplomu, odbyć staż i zdać egzamin z języka polskiego. To się może niedługo zmienić. Sejm przegłosował nowelizację, która upraszcza ten proces.

W Polsce mamy nieustający niedobór kadry lekarskiej. Polscy lekarze uciekają za granicę, a zatrudnienie się przez lekarza spoza UE w naszym kraju jest wymagającym procesem. Nostryfikacja dyplomu trwa około pół roku, a jej koszt to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto lekarz, zanim zacznie pracować na pełen etat, musi zaliczyć 13-miesięczny, niskopłatny staż. A żeby w ogóle mógł do niego przystąpić, musi uzyskać status imigracyjny i zdać egzamin z języka polskiego. Proces ten ma być niedługo znacznie uproszczony.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?

Lekarz spoza UE łatwiej uzyska zatrudnienie w Polsce

Jak podaje "Rzeczpospolita" przyjęta przez Sejm 27 listopada nowelizacja ustawy ws. kadr medycznych spoza Unii Europejskiej przewiduje możliwość zatrudniania na uprzywilejowanych zasadach przedstawicieli takich zawodów jak: lekarz, pielęgniarka, położna, czy ratownik medyczny.

Lekarze spoza UE ubiegający się o pracę w Polsce - jeśli nowelizacja wejdzie w życie - będą musieli poświadczyć, że w zawodzie pracują od co najmniej trzech lat i praktykę odbywali nie później niż pięć lat temu. Ponadto taki lekarz musi mieć ukończone szkolenie specjalizacyjne i dokumenty od swojego poprzedniego pracodawcy, potwierdzające, że wykonywał tam działalność leczniczą. Ostatni warunek do spełnienia to umiejętność posługiwania się językiem polskim. Zmiany umożliwią także m.in. wznowienie praktyki medykom, którzy nie pracowali w zawodzie przez więcej niż pięć lat. 

OZZL krytykuje zmiany ułatwiające zatrudnianie lekarzy spoza UE

Zmiany te za szkodliwe uznał Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. 

W ocenie OZZL państwo nie powinno opierać bezpieczeństwa zdrowotnego swoich obywateli na założeniu, że będą ich leczyć zagraniczni lekarze, a proponowane rozwiązania wskazują, że takie właśnie jest założenie rządzących.

- napisał OZZL w oświadczeniu. Związek domaga się odstąpienia od tych przepisów.

Więcej o: