Kiedy wymienić opony na zimowe? Czy jest mandat za opony letnie w zimę? Wyjaśniamy

Kierowcy zastanawiają się, kiedy jest odpowiednia pogoda, aby zmienić opony na zimowe. Wyjaśniamy, czy jest to obowiązkowe oraz, czy grozi za to mandat.

Ostatnie tygodnie przyniosły ochłodzenie. Coraz częściej w poszczególnych częściach Polski temperatura spada poniżej zera. Nic nie wskazuje, że początek grudnia przyniesie zmianę pogody. W związku z tym pojawia się pytanie, czy to odpowiedni moment, aby zmienić opony na zimowe

Zobacz wideo Skoda Octavia RS iV - zachowanie sportowego charakteru auta przy ograniczeniu spalania i emisji CO2?

Opony zimowe. Kiedy najlepiej je wymienić? 

Z racji zmienności klimatu w ostatnich latach oraz braku wyraźnie zarysowanych pór roku niezwykle trudno oszacować, w którym momencie najlepiej zmienić opony z letnich na zimowe. Optymalny moment to okres, w którym maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 7 stopni Celsjusza. Jesteśmy więc dokładnie w tym okresie. 

Czym się różnią opony zimowe od letnich? 

Opony zimowe znaczenie różnią się od letnich odpowiedników. Te pierwsze posiadają lamelki oraz bardziej zarysowany bieżnik. Ma to zapewnić przyczepność na śniegu, a także pomóc w odprowadzeniu wody i błota. Dodatkowo w ich składzie są specjalne substancje, których celem jest sprawienie, aby opony nie twardniały w niskich temperaturach. 

Maseczki w pracyMaseczki w pracy obowiązkowe. Niezależnie od dystansu i miejsca

W zimowych oponach istotny jest stan bieżnika. Według polskich przepisów jego minimalna głębokość wynosi 1,6 mm, a w przypadku nowej opony może mieć od ośmiu do 10 milimetrów. Przypominamy, że istnieje także możliwość korzystania z opon całorocznych, które mogą się sprawdzić zimą przede wszystkim w miastach. 

Czy można dostać mandat za jazdę na oponach letnich zimą? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Kierowca ma pełną dowolność w zakresie wyboru ogumienia, natomiast różnica między jazdą w oponach zimowych, a letnich w niesprzyjających warunkach jest duża. Co ciekawe, wiele krajów zdecydowało się wprowadzić mandaty za brak opon zimowych. Grożą one m.in. w Niemczech, Szwecji, Austrii, Czechach czy na Słowacji, czy Litwie.  

Prawo jazdyWażna zmiana dla kierowców. Od 5 grudnia prawo jazdy można zostawiać w domu

Więcej o: