Jarosław Gowin: W poniedziałek rozpoczną się kontrole w hotelach

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował w poniedziałek o rozpoczynających się kontrolach w hotelach. Będą dotyczyły tego, jak hotele przestrzegają ograniczeń sanitarnych.

Wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że w poniedziałek rozpoczną się kontrole przestrzegania ograniczeń sanitarnych w hotelach. Ma to związek z doniesieniami o łamaniu przepisów, które wskazują, że pobyt w hotelu jest możliwy tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów oraz ich opiekunów. Część osób nadal jednak korzysta z hoteli w celach prywatnych, choć składają oświadczenia, że pobyt ma związek z wyjazdem służbowym.

Zobacz wideo Europejski Fundusz Odbudowy bez Polski i Węgier? "Bardzo prawdopodobne"

Rozpoczęły się kontrole w hotelach

Jak powiedział Jarosław Gowin, kontrole w hotelach mają zapobiegać takim sytuacjom. "Kontrole rozpoczną się dzisiaj" - podkreślił wicepremier i minister rozwoju. "Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę zwracam się z apelem do przedsiębiorców, aby przestrzegali przepisów, dlatego że inaczej muszą się liczyć nie tylko z mandatami i karami finansowymi, ale także z zawieszeniem pomocy, która opiewa łącznie na około 40 miliardów złotych".

Decyzją rządu, turyści nie będą mogli korzystać z hoteli co najmniej do 27 grudnia.

Podróżujący będą musieli okazać zaświadczenia

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w środę 25 listopada został zapytany o podróże służbowe i to, czy przewidywane są ograniczenia w przemieszczaniu się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. - Na razie nie rozważamy takiego wariantu. Na razie będziemy pilnowali dwóch rozwiązań, które będą w hotelach i to też dotyczy okresu feryjnego - odpowiedział szef resortu zdrowia.

- Po pierwsze chciałem zwrócić uwagę, że każde naruszenie przepisów będzie powodowało dla właścicieli hoteli czy właścicieli pensjonatów ryzyko utraty możliwości skorzystania z instrumentów tarczy finansowej. A po drugie będziemy również, już jest w zasadzie wprowadzony system składania oświadczeń w przypadku pobytów hotelowych i w pensjonatach, którego celem będzie również możliwość weryfikacji tych oświadczeń - podkreślił Adam Niedzielski.

- Jeżeli ktoś składa oświadczenie, będziemy chcieli mieć również możliwość jego weryfikacji, ale jak to się ładnie mówi, ślad po takim oświadczeniu zostanie na zawsze - dodał minister zdrowia.

Więcej o: