Wymiana uszkodzonego banknotu już nie tylko w kasie banku. NBP z nową usługą

Uszkodzone banknoty Narodowy Bank Polski wymienia na nowe. Dotąd można to było zrobić to w banku. Wprowadzono jednak zmiany, dzięki którym nie trzeba fatygować się do oddziału. Uszkodzony banknot można wymienić pocztą.

Nie każdy może wie, ale zniszczone banknoty nie stają się bezużyteczne. Sklepy często je honorują, jeśli pieniądz jest tylko lekko naderwany. Jeśli jednak boimy się, że podczas zakupów ekspedient odmówi nam przyjęcia banknotu, to warto udać się do dowolnego banku. Tam banknot zostanie wymieniony na nowy, jeśli spełnia pewne warunki. 

Jarosław GowinBudżet UE. Gowin: Liczę, że uda się zapobiec złemu scenariuszowi

Od jakiegoś czasu nie trzeba się fatygować w tym celu do banku. Zmieniono zasady, dzięki czemu wymiany można dokonać na odległość. 

Wymiana banknotów drogą pocztową

Narodowy Bank Polski "W celu ułatwienia klientom wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów waluty polskiej" zdecydował się wprowadzić możliwość wymiany drogą pocztową. To nie tylko ułatwienie procesu, ale także dobry wybór w kwestii bezpieczeństwa, w związku z trwającą pandemią

Galeria handlowaGalerie znów otwarte. Banki: W sobotę najwyższe wydatki w tym roku

Aby gotówkę pocztą, należy załączyć wniosek, który można pobrać pod TYM adresem. Razem z banknotami list należy wysłać pocztą lub kurierem do o Centrali Narodowego Banku Polskiego przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 00-919 w Warszawie. Zwrot równowartości wymienionych banknotów przekazywany będzie na wskazany we wniosku rachunek osoby fizycznej przesyłającej banknoty do wymiany. Trzeba jednak mieć na względzie, że drogą pocztową można wymienić najwyżej 2 tys. zł w banknotach.

Zobacz wideo Kryzys uderzy w banki? „Na koniec to my za to zapłacimy”

Jak bardzo uszkodzone banknoty można wymienić?

NBP jest zobowiązany wymienić na nowy każdy banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

  • Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.
  • Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.