Nielegalnie udostępniał sygnał Cyfrowego Polsatu i CANAL+. Ma zapłacić ponad milion zł odszkodowania

Sąd w Wieliczce skazał mężczyznę z powiatu krakowskiego, który zajmował się procederem nielegalnego udostępniania sygnału płatnych platform telewizyjnych. Zasądzona kwota odszkodowania to rekord w historii walki z procederem sharingu w Polsce.

Jak podaje portal polsatnews.pl, organizator "sharingu" za udostępnianie płatnej telewizji innym pobierał opłaty, które były znacznie niższe niż przy zawarciu legalnej umowy. W trakcie przeszukania policjanci znaleźli gotówkę w kwocie prawie 180 tys. zł.

Skazany musi zapłacić ponad milion odszkodowania 

Sąd zasądził wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w części poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych:

  • Cyfrowy Polsat S.A. kwoty 526 299,53 złotych,
  • Canal+ Polska S.A. kwoty 526 299,53 złotych. 

Dodatkowo mężczyzna został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Wyrok jest prawomocny.

Rekordowe odszkodowanie w sprawie dot. sharingu 

Jak podaje polsatnews.pl, do zatrzymania mężczyzny doszło w marcu 2018 roku w domu jednorodzinnym na terenie powiatu krakowskiego. Przestępca zbudował tam całe zaplecze technologiczne służące do nielegalnego dzielenia sygnału telewizyjnego.

Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli również sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów "sharingowych" oraz dekodery i komputery. Do serwera wpiętych było kilkadziesiąt kart abonenckich, umożliwiających odbiór płatnej, kodowanej telewizji, która następnie za pomocą internetu była udostępniana nieuprawnionym osobom po znacznie zaniżonej cenie niż w przypadku legalnej umowy z operatorem. 

W toku postępowania zatrzymano jeszcze jednego podejrzanego w tej sprawie. Drugi z mężczyzn zajmujących się procederem sharingu został również prawomocnie skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby oraz zapłatę odszkodowania na rzecz pokrzywdzonych. 

Zobacz wideo Czy dojdzie do koalicji PSL i ruchu Polska 2050?
Więcej o: