Prezes PKN Orlen ogłosił strategię spółki do 2030 roku. Biznes rafineryjny w fazie schyłkowej
W popołudniowej rozmowie w Polskim Radiu 24 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek stwierdził, że tradycyjny biznes rafineryjny będzie w fazie schyłkowej, dlatego cała grupa musi rozwijać działalności w innych sektorach, aby przetrwać, być konkurencyjną i uchronić miejsca pracy.
Prezes Orlenu zapowiedział, że spółka od przyszłego roku zamierza regularnie dzielić się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami. Strategia przewiduje wypłatę dywidendy na poziomie minimum 3,50 złotych na jedną akcję. "Dziś świat jest nastawiony nie na zysk, który może być za 10 lat. Chcemy dwojako lojalizować swoich akcjonariuszy. Po pierwsze, poprzez to, że firma rośnie w siłę, buduje się, łączy i rozwija, ale nasi akcjonariusze wymagają też - tu i teraz - zysków w tym zakresie" - mówił Daniel Obajtek.
"Ta polityka dywidendowa ma pokazać akcjonariuszom, że inwestowanie w Orlen to nie jest tylko sprawa przyszłości, lecz także teraźniejszości. To decydowanie inaczej będzie wpływać na kapitalizację, czyli także na wzmocnienie firmy w tych wszystkich procesach inwestycyjnych" - dodał szef Orlenu.
Orlen będzie rozwijał sieć sprzedaży detalicznej
Grupa Orlen do 2030 roku zamierza osiągnąć poziom 2,5 gigawatów mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, z czego ponad połowa (1,7 gigawatów) ma pochodzić z morskich farm wiatrowych.
Około 50 proc. zysków Orlenu ma być generowana przez segment petrochemiczny, ale przy jednoczesnym zwiększeniu udziału specjalistycznych produktów petrochemicznych, jak na przykład fenolu i pochodnych aromatów. Poza tym koncern będzie dalej rozwijał sieć sprzedaży detalicznej, w ciągu 10 lat ma działać co najmniej 3,5 tysiąca stacji paliwowych pod marką Orlen w siedmiu krajach europejskich.
-
Siłownie i restauracje zostaną otwarte w lutym? Mateusz Morawiecki podał warunki
-
500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
-
Dworczyk atakuje Niemcy za zakup szczepionek poza unijną umową. KE: Najpierw dostawa dla całej UE
-
Czytelniczka znalazła jeża. "To śmiertelne zagrożenie". Ekspert: Dobra reakcja, ale jeż powinien trafić do ośrodka
-
Pfizer wróci do normalnych dostaw szczepionek od 25 stycznia. Dlaczego wcześniej zwolnił tempo?
- Niemcy przedłużają lockdown. "Dzieci zarażają się nowymi szczepami koronawirusa jak dorośli"
- Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
- Sankcje wobec Nord Stream 2. USA nałożyły je na rosyjskiego armatora
- Koronawirus w Polsce. Sądy masowo kasują kary nałożone przez sanepid
- Mniej szczepionek od Pfizera, a rząd chce szczepić więcej osób. Zużyjemy całe rezerwy [WYKRES DNIA]