Prezes PKN Orlen ogłosił strategię spółki do 2030 roku. Biznes rafineryjny w fazie schyłkowej

PKN Orlen - zgodnie z opublikowaną strategią do 2030 roku - zamierza stać się liderem zrównoważonej transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ten cel chce osiągnąć między innymi poprzez inwestycje w morskie farmy wiatrowe, rozbudowę stacji do ładowania pojazdów elektrycznych czy biopaliwa.

W popołudniowej rozmowie w Polskim Radiu 24 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek stwierdził, że tradycyjny biznes rafineryjny będzie w fazie schyłkowej, dlatego cała grupa musi rozwijać działalności w innych sektorach, aby przetrwać, być konkurencyjną i uchronić miejsca pracy

Wywiady SroczyńskiegoEuropa nam to zapamięta. Wściekli nie będą eurokraci, tylko zwykli Hiszpanie i Włosi

Prezes Orlenu zapowiedział, że spółka od przyszłego roku zamierza regularnie dzielić się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami. Strategia przewiduje wypłatę dywidendy na poziomie minimum 3,50 złotych na jedną akcję. "Dziś świat jest nastawiony nie na zysk, który może być za 10 lat. Chcemy dwojako lojalizować swoich akcjonariuszy. Po pierwsze, poprzez to, że firma rośnie w siłę, buduje się, łączy i rozwija, ale nasi akcjonariusze wymagają też - tu i teraz - zysków w tym zakresie" - mówił Daniel Obajtek.

"Ta polityka dywidendowa ma pokazać akcjonariuszom, że inwestowanie w Orlen to nie jest tylko sprawa przyszłości, lecz także teraźniejszości. To decydowanie inaczej będzie wpływać na kapitalizację, czyli także na wzmocnienie firmy w tych wszystkich procesach inwestycyjnych" - dodał szef Orlenu. 

Zobacz wideo Jakie będą konsekwencje ręcznego sterowania dla energetyki?

Orlen będzie rozwijał sieć sprzedaży detalicznej

Grupa Orlen do 2030 roku zamierza osiągnąć poziom 2,5 gigawatów mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, z czego ponad połowa (1,7 gigawatów) ma pochodzić z morskich farm wiatrowych.

Około 50 proc. zysków Orlenu ma być generowana przez segment petrochemiczny, ale przy jednoczesnym zwiększeniu udziału specjalistycznych produktów petrochemicznych, jak na przykład fenolu i pochodnych aromatów. Poza tym koncern będzie dalej rozwijał sieć sprzedaży detalicznej, w ciągu 10 lat ma działać co najmniej 3,5 tysiąca stacji paliwowych pod marką Orlen w siedmiu krajach europejskich. 

Galerie handlowe nadal notują straty po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielęTłumy w galeriach handlowych. Pomysł posła PiS: 100 zł kaucji za wejście

Więcej o: