Brexit. Zmieniają się ceny połączeń do Wielkiej Brytanii. Znamy stawki w Orange

1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania oficjalnie wyjdzie z Unii Europejskiej. Oznacza to szereg zmian, także w zakresie połączeń telefonicznych. Orange Polska ogłosił, jak od przyszłego roku będą wyglądały stawki w roamingu.

Zgodnie z obowiązującym prawem, Orange Polska opublikował w poniedziałek nowe cenniki połączeń, obowiązujące od 1 stycznia i uwzględniające brexit. Od nowego roku Wielka Brytania, ze strefy krajów unijnych, zostanie przeniesiona w roamingu do drugiej strefy, o nazwie "Więcej Europy".

Brexit. Ile będzie kosztowało połączenie do Wielkiej Brytanii?

Od 15 maja 2020 r. w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem unijnym, obowiązywały poniższe, maksymalne stawki za połączenia międzynarodowe oraz SMS-y z Polski do krajów wspólnoty:

  • 0,81 zł netto/1 zł brutto za minutę połączenia;
  • 0,25 zł netto/0,31 zł brutto za wysłaną wiadomość SMS.

Urząd Komunikacji Elektronicznej podkreśla, że maksymalne stawki obejmują ceny usług w sieciach komórkowych i stacjonarnych, rozliczane za jednostkę (np. za minutę połączenia) lub za wysłanego SMS-a. Nie dotyczą one cen pakietów obejmujących usługi połączeń międzynarodowych oraz SMS na numery z krajów Unii.

1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską, co oznacza zmianę cen za połączenia i SMS-y. Połączenia wychodzące będą kosztowały w Orange 4,94 zł za minutę. Odebranie telefonu z Wielkiej Brytanii do Polski będzie kosztowało polskiego użytkownika 2,02 zł za minutę. Za wiadomość SMS przyjdzie zapłacić 1,51 zł, a wykorzystanie 1 MB transferu danych wyniesie 31,76 zł. Więcej informacji dotyczących nowego cennika można znaleźć tutaj.

Zobacz wideo Wraca brexit. A wraz z nim wracają kłopoty

Orange przygotowuje nowe pakiety 

Cennik, który będzie obowiązywał po brexicie, wiąże się z dużymi wydatkami. Koszt 20-minutowej rozmowy wyniesie blisko 100 zł. Na swoim blogu Orange Polska zapowiada jednak przygotowanie nowej oferty dla osób połączonych w jakiś sposób z Wielką Brytanią. 

"Wiemy, że wiele osób z Wielką Brytanią łączą relacje zawodowe lub osobiste. Dlatego, aby osłodzić to rozstanie, pracujemy nad nowym rozwiązaniem. Chcemy, aby nasi klienci podróżujący do Wielkiej Brytanii mogli korzystać z usług – rozmów telefonicznych czy internetu w komórce – na atrakcyjnych warunkach. Wkrótce przedstawimy Wam szczegóły nowej oferty" - czytamy.

Więcej o: