W tym roku Boże Narodzenie wypada w weekend. Pierwszy dzień świąt obchodzimy w piątek 25 grudnia, natomiast drugi dzień świąt przypadnie w sobotę 26 grudnia. Oba te dni ustawowo są wolne od pracy. Drugi dzień świąt, kiedy katolicy obchodzą pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Szczepana, wypada jednak w sobotę. Za ten dzień pracodawca musi udzielić pracownikowi wolne w inny, roboczy dzień.
Jak wynika bowiem z artykułu 130 § 2 Kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.
Termin wolnego wyznacza pracodawca, bardzo często w porozumieniu z pracownikami (nie jest to obowiązek). Dodatkowe wolne powinno zostać odebrane w tym samym miesiącu, w którym wypada święto. Za nieprzestrzeganie wyżej wymienionych zasad pracodawca może otrzymać karę grzywny w wysokości od 1000 do 30 tys. zł.
Jeśli jednak odebranie wolnego nie jest możliwe (na przykład z powodu choroby pracownika), zatrudniony otrzyma dodatek za każdą przepracowaną godzinę w święto - w wysokości 100 proc. dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych.
W 2021 r. mamy 113 dni wolnych od pracy, z czego 13 to święta ustawowo wolne od pracy. Ponownie pracodawca będzie musiał oddać pracownikom dwa dni wolne za święta, które wypadają w 2021 r. w sobotę. W 2021 r. będzie tylko siedem niedziel handlowych.
Kalendarz dni wolnych od pracy w roku 2021 prezentuje się następująco: