Polskie pielęgniarki coraz częściej szukają ofert poza Polską. Mogą zarobić 20 tys. zł miesięcznie
Sytuacja w polskiej ochronie zdrowia jest coraz gorsza. Dość mają nie tylko lekarze, ale także pielęgniarki. Praca w Polsce jest wycieńczająca, a kolejne decyzje mające uratować upadającą służbę zdrowia są coraz bardziej kuriozalne. Wiele pielęgniarek nie czeka już na zmiany i podejmuje decyzje o emigracji.
Pielęgniarki coraz częściej decydują się wyjechać do pracy za granicę
Sprawę poruszył trójmiejski oddział "Gazety Wyborczej", który opierał się na danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Przez ostatnie lata liczba pielęgniarek pobierających zaświadczenia potrzebne do uznania kwalifikacji za granicą wyraźnie zmalała. Pięć lat temu o taki dokument ubiegało się 1,5 tys. pielęgniarek, a w zeszłym roku "tylko" 413. Do sierpnia tego roku, zaświadczenie pobrały 152 pielęgniarki, wydawało się więc, że trend się utrzyma.
W ostatnich miesiącach widać jednak wzmożenie dot. dokumentów pozwalających pracować za granicą, mówi Anna Czarnecka, przewodnicząca Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. Dane dot. okresu od sierpnia nie zostały jeszcze zebrane, ale Czarnecka twierdzi, że "ręka boli od podpisów" zaświadczeń.
Przyczyn jest kilka - zawieszono wprowadzenie norm zatrudnienia. Dziś tam, gdzie przed pandemią pracowały cztery osoby, pracują dwie, a czasem jedna plus opiekun. Na zasadzie: kto jest, ten pracuje. Pielęgniarki fizycznie nie dają rady. Jednocześnie zapowiadanych dodatkowych pieniędzy w związku z pandemią koronawirusa wciąż nie ma i nikt nie wie, kiedy będą
- wyjaśnia dla "GW" przewodnicząca gdańskiej Izby. Dodaje, że w Skandynawii rekrutacje nie mają limitów, a wynagrodzenie jest dużo lepsze niż w Polsce. "Wyborcza" jako przykład podaje szwedzkie Continuum AB oferujące za opiekę nad seniorami od 12,5 tys. do 22,3 tys. złotych miesięczne. Do tego pielęgniarki mogą liczyć tam na gwarancje społeczne, kursy języka, a nawet darmowe bilety na podróż.
Pielęgniarki szykują się do protestu
Zaświadczenia potrzebne do pracy za granicą, są tylko kolejnym objawem, świadczącym o problemie wśród pielęgniarek. Jeszcze bardziej niepokojące są informacje o planowanym pozwie zbiorowym, protestach i masowej rezygnacji z uprawnień.
-
Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?
-
Nowy harmonogram. Urodziłeś się w latach 1974-1990? Daty rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19
-
Poważne problemy lądownika InSight na Marsie. Może nie przetrwać najbliższych miesięcy
-
Do Polski wchodzi niemiecka sieć sklepów. Rossmann będzie mieć konkurenta
-
"Lagun" przeraził mieszkańców Krakowa. Obrońcy zwierząt przygotowują już charytatywne gadżety
- Filipiny. Przejęto 200 ton olbrzymich muszli małży. Wartość nieleganych zbiorów: 25 mln dolarów
- Jest zestawienie wyników finansowych TVP. 10 mln zł z zysku ma pójść na nagrody
- NASA stawia na SpaceX. Elon Musk przygotuje załogowy statek, który wyląduje na Księżycu
- Kuczmierowski: do Polski w poniedziałek trafi ok. 870 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer
- Amerykanie potwierdzili kolejny film o UFO. Czym są niezidentyfikowane obiekty latające?