Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia. Jest decyzja Senatu

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zgodnie z którą 6 grudnia ma być dodatkową niedzielą handlową.

Za jej przyjęciem bez poprawek głosowało 86 senatorów, 8 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Przed głosowaniem odbyła się debata, w trakcie której zgłoszono poprawki. Senackie komisje Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomendowały przyjęcie noweli bez poprawek. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia. Nowelizacja potrzebuje tylko podpisu prezydenta 

Jak argumentował rząd, celem wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej jest rozłożenie w czasie zakupów przedświątecznych, by zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie. Z jednej strony dzięki temu pomoże to w zachowaniu reżimu sanitarnego, a także przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorców działających w branży handlowej. 

Nadal jesteśmy pariasami Europy. Zarabiamy 3 razy mniej i potrzebujemy prawie 20 lat żeby dogonić UnięRząd zamraża premie w budżetówce. Trzynastka zagrożona? MF wyjaśnia

Dodatkowa niedziela handlowa przewidziana jest na 6 grudnia 2020 roku. Zgodnie z przepisami o zakazie handlu w grudniu przewidziane są także dwie niedziele handlowe, które przypadają na 13 i 20 grudnia. 

Nowelizacja ustawy trafi teraz do podpisu prezydenta. Aby weszła w życie, musi zostać podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Więcej o: