Zapowiadana przez rząd budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego wciąż jeszcze się nie rozpoczęła, ale sam projekt nie został porzucony. Jednym z pierwszych zadań jest pozyskanie gruntów w miejscach, w których ma powstać CPK.
- Mimo epidemii COVID-19 i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym roku uruchamiamy Program Dobrowolnych Nabyć. Jednocześnie zamierzamy sprawdzić, czy wśród mieszkańców obszaru inwestycji CPK dominuje chęć sprzedaży nieruchomości, czy też zamiany na inną - zapowiedział podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Jak wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. CPK, grunty będą pozyskiwane na sześć sposobów. Jednym z nich jest Program Dobrowolnych Nabyć. Innymi sposobami nabywania gruntów jest przyjmowanie gruntów jednostek samorządu terytorialnego nieruchomości zamienne w ramach programu PDN, ale także komercyjne nabywanie nieruchomości. Istnieje także możliwość aportu nieruchomości Skarbu Państwa oraz wywłaszczenie.
Jak czytamy na stronie CPK, "w ramach Programu spółka będzie nabywać nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżące między miastami Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki i Sochaczew. Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2,od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu - rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów".
Pozyskiwanie gruntów potrwa do 2023 roku. Wartość nieruchomości będzie określana przez niezależnych rzeczoznawców w oparciu o operaty szacunkowe. Szczegóły całego programu można znaleźć w TYM MIEJSCU.