Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia. "Solidarność" apeluje do prezydenta, by nie podpisywał nowelizacji

"Solidarność" reprezentująca pracowników banków, handlu i ubezpieczeń zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten nie podpisywał nowelizacji ustawy wprowadzającej dodatkową niedzielę handlową.

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zgodnie z którą 6 grudnia ma być dodatkową niedzielą handlową. Nowelizacja ustawy trafi teraz do podpisu Andrzeja Dudy. Aby weszła w życie, musi zostać podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Zobacz wideo Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Będą to m.in. seniorzy i pracownicy służby zdrowia

Niedziela handlowa 6 grudnia. Solidarność apeluje do Andrzej Dudy o niepodpisywanie nowelizacji

Na ostatniej prostej przed wprowadzeniem jej w życie z apelem o niepodpisywanie nowelizacji zwrócili się przedstawiciele "Solidarności". Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" napisał list do prezydenta Andrzej Dudy. Związkowcy zaznaczyli w nim, że czas pandemii koronawirusa, w którym całe społeczeństwo potrzebuje solidarności i współodpowiedzialności za drugiego człowieka

Zwrócili uwagę, że pracownicy branż handlowej od początku pandemii koronawirusa znajdują się na pierwszej linii frontu. Podkreślili także, że ze względu na wydłużenie godzin pracy sklepów oraz decyzję rządu wielu pracowników pracuje nadgodzinowo, a "ich przemęczenie i przeciążenie pracą sięga dzisiaj punktu krytycznego".

Niedziela jest dla wielu z nich jedynym dniem, w którym mogą choć trochę odpocząć i zregenerować siły. Dlatego z tak wielkim rozgoryczeniem przyjęliśmy informację o rządowych planach dot. ustanowienia niedzieli handlowej 6 grudnia. Można odnieść wrażenie, że rządzący, myśląc o funkcjonowaniu handlu w dobie pandemii, przejmują się wyłącznie interesem ekonomicznym wielkich sieci handlowych, ignorując jednocześnie dobro pracowników

- napisali w liście

Dodatkowa niedziela handlowa. W grudniu aż trzy niedziele bez zakazu handlu

Celem wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej jest rozłożenie w czasie zakupów przedświątecznych, by zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie. Pomoże to w zachowaniu reżimu sanitarnego, a także przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorców działających w branży handlowej. 

Dodatkowa niedziela handlowa przewidziana jest na 6 grudnia 2020 roku. Zgodnie z przepisami o zakazie handlu w grudniu przewidziane są także dwie niedziele handlowe, które przypadają na 13 i 20 grudnia.

Więcej o: