Małe tablice rejestracyjne nie dla każdego. Przez nieodpowiedni rozmiar nie przejdziesz przeglądu

Od piątku 4 grudnia wchodzi w życie tzw. pakiet deregulacyjny dotyczący samochodów. W jego skład wejdą m.in. przepisy wpływające na właścicieli małych tablic rejestracyjnych. Jeśli te nie pasują do wnęki, pojazd nie przejdzie przeglądu.

W skład długooczekiwanego projektu deregulacyjnego wejdzie sporo przepisów dot. m.in.: pieczątek w dowodzie rejestracyjnym, możliwości rejestracji samochodu w różnych urzędach, tablic rejestracyjnych oraz dokumentu prawa jazdy. Dwa pierwsze tematy zostały przybliżone na naszym portalu pod TYM adresem

Pakiet deregulacyjny to przyjęta 14 sierpnia nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym" oraz kilka innych aktów prawnych. Zmiany mają uprościć procedury i ograniczyć liczbę dokumentów. 

Małe tablice rejestracyjne utrudnią uzyskanie przeglądu

Jedna ze zmian dotyczy tablic rejestracyjnych. Większość krajów ma standard taki jak w Polsce, gdzie tablice są dość długie. Są jednak kraje, jak USA i Japonia, gdzie tablice rejestracyjne są mniejsze i takie też są wnęki w importowanych z tych państw autach. Wiele osób zakłada jednak małe tablice, nawet gdy ma na nią dużą wnękę, ze względów estetycznych.  

Od 4 grudnia będą musieli jednak porzucić swoje przyzwyczajenia. Od tego dnia samochody posiadające małą tablicę rejestracyjną, mimo że wnęka przeznaczona jest na dużą tablicę, nie przejdą badania technicznego. To samo dotyczy samochodów, które zamiast zamontować tablicę, kładą ją na podszybiu. 

Prawo jazdy w portfelu już niepotrzebne

Kolejna zmiana, która natychmiastowo wpłynie na kierowców, to zniesienie obowiązku posiadania przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Można je zastąpić cyfrową wersją lub można w ogóle o nim zapomnieć. Policjant dane sprawdzi w systemie i nie wystawi nam za brak przy sobie dokumentów mandatu. Przepisy te wchodzą w życie jednak dzień później, w sobotę 5 grudnia. 

Zobacz wideo Smart, czyli auto w rozmiarze kieszonkowym. Ile można do niego zapakować?
Więcej o: