Niemcy mają dodatkowe 100 mld euro na kontach. Oszczędzili przez koronawirusa

Niemcy prawdopodobnie pozostawią w tym roku dodatkowe 100 miliardów euro na swoich kontach, szacuje ekonomista banku DZ. Specjalista Commerzbanku dodatkowe oszczędności dzięki koronawirusowi szacuje na około 90 miliardów euro - pisze w środę dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Ludzie oszczędzają, bo wiele rzeczy jest zabronionych lub bardzo trudnych, jak wyjazdy za granicę czy wiele zajęć rekreacyjnych. W niektórych przypadkach jednak oszczędzają z ostrożności, ponieważ nie wiedzą, czy w przyszłości nie będą pilnie potrzebować swoich pieniędzy, jeśli na przykład stracą pracę - pisze gazeta.

Zobacz wideo Oko na świat. Budżet UE 2021–2027. Polska może stracić miliardy

Rosną oszczędności Niemców

Michael Stappel z DZ Bank na zlecenie FAZ przeprowadził analizę, z której wynika, że stopa oszczędności prywatnych gospodarstw domowych - udział dochodu do dyspozycji niewykorzystanego na cele konsumpcyjne - była wyższa niż zwykle w pierwszych trzech miesiącach roku i wyniosła 12,9 proc. Normalnie jest to ok. 11 proc. W drugim kwartale udział wzrósł do 20,5 proc. - to najwyższa wartość od dłuższego czasu. Teraz stopa oszczędności znów spada - w trzecim kwartale wartość spadła do 13,5 proc. - ale pozostaje powyżej wartości z poprzedniego roku.

Polska chce zarabiać na osoczu Powstanie fabryka osocza. Polska chce na nim zarabiać

Niemcy prawdopodobnie pozostawią w tym roku dodatkowe 100 miliardów euro na swoich kontach, szacuje ekonomista banku DZ Stappel. Główny ekonomista Commerzbanku, jest nieco ostrożniejszy, ale dodatkowe oszczędności dzięki koronawirusowi szacuje na około 90 miliardów euro.

Andrzej Duda oddał osocze Prezydent podpisał ustawę ws. dodatków dla medyków skierowanych do pracy przy COVID-19

Oszczędności Niemców pomogą gospodarce odbić się z kryzysu

Commerzbank uważa, że na kontach jest dużo pieniędzy, które w przyszłym roku mogą przyspieszyć ożywienie gospodarcze.

Częściowe uwolnienie oszczędności koronawirusowych jest głównym powodem, dla którego spodziewamy się wyższego wzrostu gospodarczego w 2021 roku niż większość ekonomistów. Założyliśmy, że ludzie nie wydadzą nawet połowy oszczędności uzyskanych w koronie. Biorąc jednak pod uwagę ilość oszczędności, to wystarczy, aby nadać wzrostowi znacznie większy rozpęd

- mówi Joerg Kramer ekonomista Commerzbank. W okresie świątecznym Niemcy będą prawdopodobnie jednak nieco mniej oszczędni niż w poprzedniej części 2020 roku. Niemieckie stowarzyszenie branżowe spodziewa się, że sprzedaż bożonarodzeniowa w tym roku osiągnie prawie 104 miliardy euro. To o 1,2 proc. więcej niż w zeszłym roku. (PAP,bml/ kgod/)

Więcej o: