Stoki narciarskie w Austrii i Szwajcarii nie zostaną zamknięte. W święta będzie można szusować

Sezon narciarski już się zaczął, jednak nie łatwo będzie znaleźć miejsce do jeżdżenia, szczególnie fanom szusowania poza krajem. Stoki narciarskie pozostaną otwarte na święta m.in. w Szwajcarii i Austrii, choć z pewnymi ograniczeniami. Na ich zamknięcie naciskają Francja, Niemcy i Włochy.

Jak podaje Agencja Reutera, Francja, Włochy oraz Niemcy nie mają zamiaru otwierać swoich stoków narciarskich. Ponadto naciskają na swoich sąsiadów, Austrię i Szwajcarię, by zrobili to samo. W ten sposób chcą zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, szczególnie w okresie przedświątecznym. Turystyka w sezonie zimowym jest jednak zbyt ważna dla Austrii i Szwajcarii, by kraje te zamknęły stoki. 

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii

Stoki Narciarskie w Szwajcarii otwarte na święta

Szwajcarzy mówią wprost, że boją się ekonomicznych skutków zamkniętych stoków narciarskich i już przygotowują się na końcówkę roku. Szwajcarski minister zdrowia Alain Berset zaproponował ograniczenie liczby miejsc na wyciągach w Boże Narodzenie oraz Nowy Rok. To budzi jednak sprzeciw właścicieli stoków, którzy spodziewają się sporej liczby narciarzy pod koniec grudnia.

Branża turystyczna chce wydłużyć ferie do 10 tygodni Samorządowcy z górskich gmin apelują o zmiany w sprawie ferii zimowych

Eloi Rossier, burmistrz Bagnes, powiedział Reutersowi, że oczekuje 45 tys. gości w okresie świąt i po nich, nieco mniej niż zazwyczaj. Dodał, że gospodarka jego miasta jest zbyt zależna od sezonu narciarskiego, by tak po prostu go odwołać, szczególnie że jego ośrodek robi wszystko by zapewnić bezpieczeństwo gościom. 

To nie narty są groźne dla transmisji wirusa, ale głównie pracownicy stoków po pracy. Dlatego podjęliśmy ekstremalne środki bezpieczeństwa by ograniczyć ryzyko

- mówił Rossier. Szwajcarski rząd informuje, że wyciągi mogą działać, jeśli spełnią restrykcyjne środki bezpieczeństwa, które zostaną niedługo przedstawione.

Burmistrz Karpacza o stokach: Przy zamkniętych noclegach nie ma sensu Burmistrz Karpacza o stokach: Przy zamkniętych noclegach nie ma sensu

Narty w Austrii możliwe, ale bez noclegu

Austriacy zdecydowali się na inny model. W środę 2 grudnia kanclerz Sebastian Kurz ogłosił, że ośrodki narciarskie zostaną otwarte w wigilię 24 grudnia. Nie każdy jednak będzie mógł z nich skorzystać, bo zamknięte będą hotele i restauracje. Stoki będą więc dostępne tylko dla mieszkańców i osób, które przyjechały na jeden dzień. Dłuższe wypady do Austrii nie będą możliwe, ze względu na wspominany brak noclegów. 

Więcej o: