Znamy wycenę szczepionki na koronawirusa. Rząd podał, ile pieniędzy dostaną punkty szczepień

Na piątkowej konferencji minister Zdrowia Adam Niedzielski podał wycenę szczepienia na COVID-19. Całość opłaci NFZ, więc dla pacjentów szczepionka będzie darmowa. Przychodnie natomiast do wykonywania szczepień będą zachęcone wysoką wyceną szczepienia.

Polski rząd stopniowo ujawnia kolejne informacje dotyczące narodowego planu szczepień. W środę dowiedzieliśmy się, że szczepionka będzie dobrowolna i darmowa. W piątek 4 grudnia minister zdrowia zdradził kolejne szczegóły, m.in. dotyczące wyceny szczepienia dla punktów szczepień. 

 

Wycena szczepionki na koronawirusa

Za szczepienie przeciw COVID-19 każdemu świadczeniodawcy będzie przysługiwało wynagrodzenie, różne w zależności od pacjenta. Punkty szczepień otrzymają:

  • 61,24 zł - w punkcie szczepień bez transportu pacjenta,
  • 68,15 zł - w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta,
  • 73,19 zł - szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta w przypadku więcej niż 5 pacjentów pod jednym dachem,
  • 95,70 zł - szczepienie w miejscu zamieszkania.

Zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie jest w tym roku ogromne  Tylko 43 proc. Polaków będzie chciało zaszczepić się na COVID-19

Analiza wyceny zostanie opublikowana na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Przygotowała ją AOITMiT, a punktem odniesienia były ceny rynkowe. 

Chcieliśmy zaproponować taką wycenę, która z punktu widzenia systemu publicznego będzie nie mniej konkurencyjna niż to, co lekarze otrzymują na rynku za wykonanie podobnej usługi. Mam nadzieję, że to będzie element, który w znacznym stopniu zmotywuje do zgłaszania dużej liczby zespołów, do organizowania szczepień w sposób masowy

- powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dla porównania szczepionka na grypę została wyceniona na ok. 17 zł. 

Zobacz wideo Prof. Gańczak o szczepionkach: Polska jest znowu w niechlubnym miejscu w Europie

Pierwsze szczepionki na COVID-19 trafią do Amerykanów jeszcze przed Bożym NarodzeniemKoronawirus w USA. Pierwsze szczepionki jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia

Kto może szczepić?

Do programu szczepień mogą zgłosić się przychodnie (POZ,AOS), lekarze samodzielnie prowadzący praktykę, szpitale oraz szpitale rezerwowe. Będą jednak musiały spełnić szereg wymogów, by móc rozpocząć szczepienia na koronawirusa. Są to:

  • odpowiedni czas pracy,
  • zespół wyjazdowy,
  • możliwość wykonania minimum 180 szczepień tygodniowo,
  • odpowiednie warunki lokalowe.
Więcej o: