Solidarna Polska pokazuje raport o "łamaniu praworządności przez Holandię". Sugeruje użycie art. 7

Posłowie Solidarnej Polski przedstawili na konferencji prasowej raport o - jak stwierdzili - "łamaniu praworządności przez Holandię" i o "nadużyciach podatkowych w Unii Europejskiej". Wcześniej Parlament Holandii wyraził chęć głosowania nad uchwałą, na mocy której holenderski rząd może podjąć działania prowadzące do zaskarżenia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z groźbami ws. weta unijnego budżetu.

Przedstawiciele Solidarnej Polski - wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski  i Sebastian Kaleta (wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości) w poniedziałek przedstawili na konferencji prasowej raport dotyczący "łamania praworządności przez Holandię". Jak stwierdzili, w jego przygotowywaniu brał udział m.in. europoseł PiS Patryk Jaki. To odpowiedź na działania holenderskich władz. W ubiegłym tygodniu holenderski parlament podjął uchwałę, która zobowiązuje premiera Marka Rutte do postawienia Polski przed TSUE za łamanie zasad praworządności - aż 124 z 150 parlamentarzystów opowiedziało się za takim rozwiązaniem. 

Zobacz wideo Sikorski: Ziobro zapędził Morawieckiego w narożnik

Solidarna Polska odpowiada Holandii raportem z zarzutami o "łamanie praworządności"

Kowalski i Kaleta wskazywali, że zdaniem Solidarnej Polski Holandia narusza unijne traktaty, a prawodawstwo tego kraju umożliwia "czerpanie korzyści z udziału w jednolitym rynku" i sprawia, że część zysków jest transportowana poza Unię Europejską, w tym między innymi do rajów podatkowych.

Za pośrednictwem spółek, które można rejestrować w Holandii, transferowane są poza UE zyski firm, które działają na terenie Unii Europejskiej. (...) To jest jedna wielka nieuczciwa konkurencja, to jest łamanie zasady sprawiedliwości i naruszanie reguł rynku wewnętrznego

- mówił poseł Janusz Kowalski. 

Jak dodał, raport uprawnia do postawienia pytania, czy to wobec Holandii nie powinno się uruchomić procedury z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczącej naruszenia praworządności.

Ten raport dotyczący właśnie przedmiotu, jakim jest agresywny system podatkowy niezgodny z regułami rynku wewnętrznego UE, uprawnia do postawienia bardzo ważnego pytania - o uruchomienie procedury z art. 7, czyli naruszenia praworządności przez Holandię w zakresie łamania reguł rynku wewnętrznego

- wskazywał polityk Solidarnej Polski.

Sebastian Kaleta zapowiedział z kolei, że raport o praworządności w Holandii zostanie teraz poddany analizie w resorcie sprawiedliwości. - Widzimy w ostatnich dniach serię nieuczciwych ataków wobec Polski ze strony Holendrów i nie możemy w tej sprawie milczeć - zaznaczył.

Przypomnijmy, że gdy Holandia zapowiedziała postawienie Polski przed TSUE, politycy Zjednoczonej Prawicy podawali też inne przykłady rzekomego łamania praworządności przez ten kraj. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik 2 grudnia na antenie TVP Info mówił, że funkcjonująca w Holandii ustawa o eutanazji może stanowić przykład łamania praw człowieka. Wskazywał także, że  w Holandii może dochodzić do łamania praworządności "ze względu na system, który umożliwia wpływanie na funkcjonowanie europejskiego nakazu aresztowania". 

Polska i Węgry na kursie kolizyjnym z Unią Europejską

Polska i Węgry są obecnie na kursie kolizyjnym z Unią Europejską. Wspólnota chce powiązać wypłaty z unijnego budżetu z tzw. zasadą praworządności, ale rządy polski i węgierski nie chcą się na to zgodzić. Oba kraje zagroziły też wetem budżetu UE na lata 2021-2027. W dniach 10-11 grudnia ma się odbyć szczyt Rady Europejskiej, na którym unijni przywódcy będą kontynuować negocjacje w tej sprawie.

Więcej o: