Polscy przedsiębiorcy krytycznie wobec działań rządu ws. budżetu UE. "Marsz do narodowej katastrofy"

Konfederacja Lewiatan oraz Rada Przedsiębiorczości krytycznie odnoszą się do ewentualnego weta Polski ws. budżetu Unii Europejskiej. Prezes pierwszej organizacji zauważa, że działanie rządu może pozbawić ogromnych środków na tzw. zieloną gospodarkę.

Wciąż nie wiadomo, jak rozwiąże się sprawa budżetu Unii Europejskiej. Jednym z możliwych scenariuszy jest to, że Polska nie dostanie dostępu do Funduszu Odbudowy i straci 250 mld zł (100 mld zł to bezzwrotna dotacja). Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym tygodniu. 

Zobacz wideo Skąd Unia bierze pieniądze i kto dorzuca najwięcej? Spór o budżet UE to ryzyko utraty miliardów euro

Polscy przedsiębiorcy krytyczni wobec weta rządu. "To marsz w kierunku katastrofy"

Weto Polski ws. budżetu unijnego zostało skrytykowane przez Konfederację Lewiatan zrzeszającą polskich przedsiębiorców. Prezes organizacji Maciej Witucki zaznacza w apelu, że to cios wymierzony w firmy. Według stanowiska Konfederacji z ubiegłego tygodnia to decyzja, która na wiele lata zmniejszy zarobki, poziom życia i perspektywy rozwoju milionów Polaków. "Za podjęciem jej (...) powinny stać poważne przesłanki dyktowane racją stanu. Tymczasem wyjaśnienia, które podaje rząd, są w najlepszym wypadku świadectwem niekompetencji"- czytamy także. 

Witucki przypomina, że podobne stanowisko w tej sprawie ma także Rada Przedsiębiorczości, według której stanowisko rządu jest sprzeczne z polską racją stanu. "Apelujemy do proeuropejskich przedstawicieli koalicji rządzącej o zatrzymanie marszu w kierunku narodowej katastrofy" - napisał kilka dni temu.

Konfederacja Lewiatan. Bez Funduszu Odbudowy nie uda się przeprowadzić transformacji energetycznej

Jak podaje businessinsider.com.pl, przedsiębiorcy należący do Konfederacji Lewiatan zwracają uwagę na fakt, że bez środków z Funduszu Odbudowy nie będą mogli przeprowadzić transformacji energetycznej (1/3 środków ma zostać przeznaczona na ten cel). W ankiecie przeprowadzonej wewnątrz organizacji 88 proc. przedsiębiorców negatywnie ocenia plan rządu na rzecz energii i klimatu na zbliżającą się lata 2021-2030.

"Niestety, nikt jeszcze nie policzył dodatkowych kosztów tej ambitnej propozycji. W przypadku Polski, w której produkcja energii elektrycznej i ciepła opiera się w ponad 80 proc. na węglu, koszty gospodarcze i społeczne proponowanych redukcji emisji do 2030 r. będą niemożliwe do poniesienia przez społeczeństwo i przedsiębiorstwa" - napisał prezes Konfederacji Lewiatan, podkreślając, że bez funduszy unijnych nie uda się tego osiągnąć. 

Więcej o: