Czy 27 grudnia będzie niedzielą handlową? Wiceministra: Rozmowy w tym temacie trwają

Czy 27 grudnia będzie niedzielą handlową? Wiceministra rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk poinformowała, że taka decyzja jeszcze nie zapadła, ale w sprawie tej toczą się rozmowy.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta w grudniu 2020 roku powinny być tylko dwie niedziele handlowe - 13 i 20 grudnia. Ze względu na epidemię koronawirusa rząd zdecydował się jednak na otwarcie sklepów także 6 grudnia. Miało się to przyczynić do rozładowania ruchu klientów, a tym samym do minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Decyzja ta miała też pomóc polskim przedsiębiorcom, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej. Czy możemy liczyć na to, że niedziela 27 grudnia również będzie niedzielą handlową? Portal money.pl zapytał o to wiceministrę rozwoju, pracy i technologii Olgę Semeniuk.

- Rozmowy w tym temacie trwają, chociażby z Radą Dialogu Społecznego, ale takie decyzje podejmuje rządowy zespół zarządzania kryzysowego - powiedziała wiceszefowa resortu rozwoju. 

Dopytywana o to, czy jest za otwarciem sklepów 27 grudnia, stwierdziła, że "brałaby pod uwagę taką decyzję i rozważała możliwość odmrożenia wtedy handlu". - Uważam, że musi być równowaga między pracownikami i firmami - mówiła Semeniuk.

Wiceminister Kraska o możliwym wzroście zakażeń. "Tłumne wizyty w centrach handlowych"

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w poniedziałek 7 grudnia o "tłumnych wizytach w centrach handlowych", które można było obserwować w ubiegły weekend. Jego zdaniem nie napawa to optymizmem i "może zaowocować kolejnym wzrostem zachorowań za kilkanaście dni".

- Powinniśmy ciągle zachować w tyle głowy, że epidemia się jeszcze nie skończyła. Przed nami długa walka, dopóki nie będziemy populacyjnie odporni, dopóki nie pojawi się szczepionka. (...) Najlepszym prezentem na te święta nie będą gadżety, które kupujemy w sklepach (...) tylko to, że będziemy zdrowi i nie zakazimy rodziców czy dziadków - stwierdził Kraska, mówiąc o przedświątecznym szale zakupów. 

Zobacz wideo Możliwe odmrażanie kolejnych branż? „Grudzień to miesiąc znaczący dla gospodarki”
Więcej o: