Jarosław Gowin: Udzielamy pełnego poparcia Morawieckiemu w negocjacjach. Weto to ostateczność

Jarosław Gowin, lider Porozumienia, na konferencji prasowej wyraził pełne poparcie dla premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii negocjacji z Unią Europejską dotyczących budżetu i mechanizmu praworządności. - Weto to ostateczność - przyznał. Odniósł się też do stanowiska Solidarnej Polski, która wciąż się go domaga.

Jarosław Gowin, wicepremier i szef resortu rozwoju, na konferencji prasowej wyraził poparcie dla szefa rządu w sprawie negocjacji z Unią Europejską. Zapewnił też, że porozumienie jest bliskie, bo "zniknęły powody, by Polska i Węgry miały zająć inne stanowisko, niż pozostałe kraje Unii". Chodzi o perspektywę budżetową na lata 2021-2027 i Fundusz Odbudowy.

Jarosław Gowin udziela pełnego poparcia Mateuszowi Morawieckiemu. "Weto to ostateczność"

- Jako Porozumienie udzielamy jednoznacznego poparcia premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - stwierdził Gowin odnosząc się do negocjacji z UE. Podkreślił, że poparcie to wyraża też Prawo i Sprawiedliwość. Gowin odniósł się też do stanowiska Solidarnej Polski, która wciąż domaga się weta.

- Rozumiem i szanuję nasze wątpliwości Solidarnej Polski, ale na końcu nie może liczyć się partykularny interes partii, a interes całej Polski. Wierzę, że myślenie w kategorii racji stanu, dobra Polski, zwycięży u wszystkich polityków Zjednoczonej Prawicy. - Weto to ostateczna ostateczność - zaznaczył.

Gowin stwierdził, że alternatywą dla poparcia porozumienia z UE są przedterminowe wybory. - Powinniśmy się skupić na walkę o zdrowie Polaków i każdą polską firmę. Sondaże pokazują, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, doprowadziłoby to do odsunięcia obozu prawicy od władzy nawet na długie lata. Wierzę, że politycy Solidarnej Polski tego nie chcą - stwierdził Sasin.

Wcześniej, we wpisie na Twitterze, Jarosław Gowin skrytykował strategię twardego parcia do weta. "Logika 'weto albo śmierć' jest sprzeczna z naszym interesem narodowym. Jak powiedział wczoraj Victor Orban, jesteśmy o centymetr od rozwiązania: i suwerenna Polska, i wspólna Europa. I zagwarantowanie Polsce niezawisłych praw, i skorzystanie z setek miliardów unijnych funduszy" - napisał wicepremier.

Czytaj też: Wlk. Brytania już szczepi przeciw COVID-19. Jak będzie to wyglądało w Polsce? [WYKRES DNIA]

Zobacz wideo Bielan: Być może porozumienie zostanie ogłoszone przed szczytem
Więcej o: