W trzecim kwartale roku liczba pracujących Polaków wyraźnie wzrosła. Zgodnie z Badaniami Aktywności Ekonomicznej Ludności wskaźnik wzrósł o 0,5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Inne dane pokazują jednak, że na rynku pracy wcale nie jest tak różowo. Jak zauważa "Rzeczpospolita", ZUS odnotowuje znaczący spadek osób odprowadzających składki emerytalne. Jest ich o 243 tys. mniej, niż rok temu.
Wedle ekspertów, na których powołuje się dziennik, wyjaśnienia niespójności danych są trzy: różnice metodologiczne, wzrost szarej strefy lub zatrudnianie na "umowy śmieciowe", czy wypychanie na działalność gospodarczą. W dobie kryzysu przedsiębiorcy mogą unikać zatrudniania na etat.
- Możemy mieć do czynienia z obniżeniem jakości miejsc pracy w Polsce. Poprawa pokazana w danych BAEL (dano o bezrobociu nie na podstawie danych zgłaszanych do GUS, ale na podstawie ankiety - red.) może być poprawą w szarej strefie, a do tego może być sezonowa, tymczasowa i wkrótce zniknąć - wyjaśnia Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Andrzej Kubisiak, Zastępca Dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z next.gazeta.pl przewiduje, że dla rynku pracy najgorsze może dopiero nadejść. - Szczególnie czwarty kwartał będzie najtrudniejszym testem i papierkiem lakmusowym tego, czy Polska i inne kraje europejskie będzie się dźwigać z pandemii. Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna - przewidywał ekspert.
Świadczyć o tym mogą pogarszające się nastroje w firmach. Z badań firmy Big Info Monitor wynika, że 45 proc. ankietowanych firm wskazało opóźnienie w płatnościach przekraczające 60 dni. W trzecim kwartale odsetek firm, które deklarują, że ich obroty wróciły do normy z roku 2019, wynosi zaledwie ok. 15 proc.
Czytaj też: Rząd wyjmie z kieszeni Polaków 4 mld zł? Nawet milion osób może płacić wyższe składki na ZUS
Dane o bezrobociu jeszcze tych obaw nie pokazują. W listopadzie stopa bezrobocia wyniosła, według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, 6,1 proc. Na tym poziomie utrzymuje się już pół roku.