Jest porozumienie ws. budżetu UE. Szef Rady Europejskiej: Możemy rozpocząć odbudowę gospodarek

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował na Twitterze o zawartym porozumieniu ws. Wieloletnich Ram Finansowych i pakietu odbudowy po pandemii. "Teraz możemy rozpocząć wdrażanie i odbudować nasze gospodarki" - ogłosił.

Jest zgoda unijnych przywódców na pakiet budżetowy i dołączony do niego mechanizm praworządnościowy - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Kompromis był możliwy, bo mechanizm obwarowany został wytycznymi i warunkami co do możliwości użycia. To pozwoliło Polsce i Węgrom wycofać sprzeciw.

Relacja na żywo w Gazeta.pl >>>

We wnioskach ze szczytu napisano, że celem przepisów dotyczących warunkowości jest ochrona unijnego budżetu przed oszustwami, korupcją i konfliktem interesów. Jest też mowa o tym, że samo stwierdzenie naruszenia praworządności nie jest powodem do uruchomienia mechanizmu warunkowości.

Ponadto Komisja Europejska jest zobowiązania do przygotowania wytycznych, a mechanizm nie może być użyty przed oceną zgodności z unijnym prawem przez Trybunał Sprawiedliwości. Polskie władze nazywają wnioski ze szczytu mechanizmem gwarancyjnym do rozporządzenia uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Wnioski nie są prawnie wiążące, ale politycznie zobowiązujące.

"Tak jak pisałem: możliwe jest i suwerenność Polski, i wspólna Europa; i gwarancje naszych niezawisłych praw, i setki miliardów należnych nam funduszy europejskich" - skomentował na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin.

Porozumienie ws. budżetu UE osiągnięte

Cały pakiet finansowy czyli budżet Unii na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy po pandemii to prawie dwa biliony euro. Dla Polski przewidziano około 123 miliardów euro dotacji, w tym 27 miliardów euro z funduszu odbudowy. Poza tym Polska może liczyć na prawie 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.

"Teraz możemy rozpocząć wdrażanie i odbudować nasze gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy nasza zieloną i cyfrową transformację" - napisał Charles Michel na Twitterze w czwartek wieczorem.

Zobacz wideo Miller o sojuszu z Orbanem: To dla Polski urągające
Więcej o: