Nieoficjalnie: CBA prześwietla majątek Andrzeja Guta-Mostowego i wyjaśnia, czy będą "czynności kontrolne"

Oświadczenie majątkowe, które złożył Andrzej Gut-Mostowy, wiceszef resortu rozwoju, wzbudziło zainteresowanie mediów. Polityk posiadane przez siebie udziały w spółkach przepisał na żonę, co w opinii części ekspertów może naruszać przepisy. Sprawę bada CBA.

Oświadczenie majątkowe, jakie złożył Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, wzbudziło zainteresowanie mediów. Dostrzeżono bowiem pewne nieścisłości w prezentowanych wyliczeniach. Kwota, jaką polityk uzyskał ze spółki "Sabała", której jest współwłaścicielem, może nie pokrywać się z ubiegłorocznymi dochodami wpisanymi do oświadczenia majątkowego, które złożył.

Szczyt Unii Europejskiej Ekonomiści komentują porozumienie z UE. "Polska dostanie 256 mld zł", "Szansa na szybki wzrost"

Oświadczenia majątkowe Andrzeja Guta-Mostowego prześwietlane przez CBA. Tak jak wszystkich innych wysoko postawionych urzędników

Jak ustaliła "Rzeczpospolita" oświadczenie polityka Porozumienia jest analizowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, tak samo jak dokumenty złożone przez inne osoby wymienione w ustawie z 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

"Dotychczas nie uzyskano [...] informacji dających podstawę do wszczęcia czynności kontrolnych" - podsumowuje CBA.

Wielka Brytania i Unia Europejska wciąż nie osiągnęły porozumienia A jednak twardy brexit? Kończy się czas. UE chce nadzwyczajnych środków

Minister przekazał udziały na żonę, ale ma z nią wspólnotę majątkową

Ustawa zabrania, by osoba pełniąca funkcję publiczną posiadała więcej niż 10 proc. udziałów w spółce. Tymczasem Gut-Mostowy jest wspólnikiem dwóch podmiotów związanych z turystyką - Sabała i Witów Ski. Przed wejściem do rządu udziały polityka w spółkach wynosiły odpowiednio 47 i 51 proc.

Dziś, zgodnie z deklaracjami wiceministra, nie przekraczają już progu wymaganego przez ustawę. Komentatorzy zauważają jednak, że zostały przepisane na żonę polityka, a z nią ma on wspólnotę majątkową. Według części prawników może to naruszać zakaz.

Czytaj też: Koniec tajnego śledztwa ws. kasjerki z CBA i wyłudzenia 9,5 miliona złotych

Jarosław Gowin: Sprawa jednoznacznie rozstrzygnięta przez prawników

Wcześniej media pytały o inną kwestię związaną z Gut-Mostowym. Chodziło o kwestie otwarcia stoków narciarskich - przeforsowane przez resort rozwoju. Do sprawy odniósł się Jarosław Gowin. Nie dostrzega konfliktu interesów w działalności swojego zastępcy.

- Ta sprawa jest jednoznacznie rozstrzygnięta przez prawników. Przypomnę też, że do nominacji pana ministra Andrzeja Gut-Mostowego żadnych zastrzeżeń nie zgłaszały też instytucje państwowe, które weryfikują wszystkich kandydatów na ministrów, a zatem mamy wiele dowodów na to, że nie ma tutaj żadnego konfliktu interesów - zapewnił wicepremier na antenie TVN24.

Zobacz wideo Zielona transformacja w UE. "To inwestycje, które nam się zwrócą"
Więcej o: