Handel w niedzielę. Czy 13 grudnia zrobimy przedświąteczne zakupy?

Wielu Polaków chce zdążyć ze zrobieniem zakupów przed świętami Bożego Narodzenia. Dwie najbliższe niedziele - 13 i 20 grudnia dają ku temu sposobność.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w pełnej formie od początku 2020 roku. Niedziela 13 grudnia to jednak dzień, w którym zakaz handlu nie obowiązuje. Oznacza to, że będziemy mogli w tym dniu zrobić zakupy. W związku z tym czynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Tesco.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

W niedzielę 13 grudnia będzie można zrobić zakupy 

Poza tym wciąż otwarte będą sklepy osiedlowe oraz te działające na zasadzie franczyzy, jak chociażby sklepy sieci Żabka, jeśli "za ladą" stoi właściciel. Ponadto, podobnie jak w każdą niedzielę, będą również otwarte stacje benzynowe i apteki. Z racji obostrzeń nieczynne są natomiast restauracje, kawiarnie czy cukiernie.

W grudniu zakupy można było zrobić 6 grudnia, na co rząd zdecydował się, by wprowadzić dodatkową niedzielę handlową w celu rozłożenia w czasie zakupów przedświątecznych. Taka decyzja nie spodobała się jednak działaczom "Solidarności", którzy określili wyjątek mianem "lobby zachodnich korporacji".

Zgodnie z przepisami o zakazie handlu w grudniu przewidziane zostały dwie niedziele handlowe, które przypadają na 13 i 20 grudnia w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. 

Co z handlem w niedzielę 27 grudnia?

Na mocy przepisów, poświąteczna niedziela będzie objęta zakazem handlu. Obecnie jednak trwają rozmowy na temat zniesienia obostrzeń także tego dnia. Uczestniczy w nich m.in. Rada Dialogu Społecznego. 

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia to był wyjątek, nie planujemy w przyszłym roku podobnych dni

- stwierdził natomiast Mateusz Morawiecki, cytowany przez rmf24.pl.

Więcej o: