Dwoje Polaków dyrektorami wykonawczymi w MFW i Banku Światowym. Pierwszy raz równocześnie

Dwoje Polaków, Katarzyna Zajdel-Kurowska i Piotr Trąbiński, sprawuje obecnie funkcje dyrektorów wykonawczych w odpowiednio Banku Światowym i Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz.

Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), jak i Bank Światowy podzielone są na tak zwane konstytuanty, czyli grupy państw. Polska znajduje się w grupie z Azerbejdżanem, Kazachstanem, Kirgistanem, Serbią, Szwajcarią, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem. Od listopada konstytuantami w obu tych międzynarodowych instytucjach przez dwa lata kierują Polacy. 

Polak dyrektorem wykonawczym w MFW

W przypadku MFW od czterech lat stanowisko pełnią na zmianę Polak i Szwajcar, od kilku tygodni dyrektorem wykonawczym jest Piotr Trąbiński. "Funkcja dyrektora wykonawczego jest wzmocnieniem pozycji Polski. Dzięki niej uzyskujemy pierwszeństwo w dostępie do informacji, mamy wpływ na decyzje Funduszu. Siła takiego państwa jest zauważalna na zewnątrz" - powiedział Polskiemu Radiu. Piotr Trąbiński ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, wcześniej zajmował się m.in. cyberbezpieczeństwem, a tuż przed zmianą stanowiska w MFW był asystentem dyrektora wykonawczego w tej organizacji. 

W Banku Światowym także Polka na stanowisku dyrektora

W Banku Światowym dyrektorem wykonawczym została Katarzyna Zajdel-Kurowska. "Pozycja dyrektora ma realny wpływ na działalność Banku ale daje też ogromną możliwość promocji kraju na arenie międzynarodowej" - powiedziała, cytowana przez Informacyjną Agencję Radiową. Wyjaśniła też, że Rada Dyrektorów, której członkiem została, podejmuje kluczowe decyzje w sprawie strategii Banku, w tym dotyczące przyznawania grantów i pożyczek. Jak dodała, obecnie zarówno dla Banku Światowego jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowego priorytetem jest kryzys związany z koronawirusem. 

Katarzyna Zajdel-Kurowska w latach 2007-2009 pełniła stanowisko wiceministra finansów. Później, do 2012 roku, była zastępcą dyrektora wykonawczego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Od 2013 roku weszła w skład Zarządu Narodowego Banku Polskiego, a w maju 2018 roku została zastępcą dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. 

W tej drugiej instytucji Polska po raz pierwszy kieruje konstytuantą. Jak zaznacza IAR, także po raz pierwszy Polacy równocześnie sprawują funkcje dyrektorów wykonawczych w dwóch wspomnianych globalnych instytucjach finansowych. 

Zobacz wideo Zielona transformacja w UE. "To inwestycje, które nam się zwrócą"
Więcej o: