Od 13 grudnia mieszkańcy największym polskich miast będą mogli szybciej przemieszczać się transportem kolejowym.
Zgodnie z zapowiedziami rzeczniczki PKP Intercity Katarzyny Grzduk na odcinku między Trójmiastem a Warszawą zostanie wykorzystana możliwość zwiększenia prędkości pociągów Pendolino do 200 km/h. Dzięki temu podróż ze stolicy do trójmiasta skróci się o około 20 minut do 2 godziny 32 minut. Skorzystają na tym również podróżujący na trasach Kraków - Gdynia, Katowice i Gdynia czy Rzeszów - Gdynia.
Skrócony o 40 minut zostanie też czas dojazdu z Trójmiasta do Wrocławia. Możliwe jest to dzięki modernizacji linii między Poznaniem a Wrocławiem. Szybciej jeździć będą także pociągi na trasie Kraków - Katowice (cała trasa to 57-70 minut) oraz Katowice - Rzeszów z czterech do mniej niż trzech godzi.
Nowy rozkład zakłada również przywrócenie niektórych połączeń. Po wielu latach znów będzie możliwość przejazdu z Białegostoku i Bielska Podlaskiego do Hajnówki. Po kilku latach przerwy Otwock odzyska bezpośredni dostęp do oferty PKP Intercity. Połączenia pomiędzy Lublinem a Warszawą będą kierowane przez to miasto.
Nowe połączenie to także TLK Sudety łączące Jelenią Górę z Krakowem, dzięki któremu w siatce połączeń PKP Intercity pojawi się pięć miast (Świdnica, Dzierżoniów, Ząbkowice Śląskie, Nysę, Prudnik). Dzięki TLK Kormoran w nowej relacji Polanica Zdrój - Olsztyn przez Katowice oraz Warszawę mieszkańcy stolicy i Olsztyna zyskają połączenie z Kotliną Kłodzką.
Ponownie otwarta została trasa z i do Zakopanego. Bezpośrednim pociągiem będzie można dojechać do Zakopanego z Krakowa oraz między innymi z Gdyni i Warszawy.
Krajowy przewoźnik zdecydował się także wprowadzić większą liczbą pociągów na głównych trasach. Chodzi między innymi o połączenia między Wrocławiem a Katowicami, Krakowem i Poznaniem Liczba połączeń między Warszawą a Trójmiastem wzrośnie do 30, natomiast między Krakowem a Katowicami z 8 do 19.