Zasiłek pogrzebowy będzie dwukrotnie wyższy? Posłowie Lewicy złożyli projekt ustawy

Parlamentarzyści Lewicy złożyli do Sejmu projekt ustawy, zgodnie z którym zasiłek pogrzebowy ma wynosić 7000 zł. Od 2011 roku wysokość zasiłku pozostaje niezmienna.

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie przysługujące każdemu ubezpieczonemu w razie śmieci. Kwota ma pokryć koszty pogrzebu. Obecnie jego wysokość to 4000 złotych, co według posłów Lewicy nie przystaje do obecnych realiów. 

Zobacz wideo Pandemia zmieniła biznes. „Przesunięcie w stronę online już zostanie”

Zasiłek pogrzebowy niewystarczający? Zandberg: Ludzie zaciągają pożyczki, żeby chować swoich zmarłych

Jako pierwszy potrzebę zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego sygnalizował Adrian Zandberg. - Nie może być tak, że ludzie zaciągają pożyczki, żeby chować swoich zmarłych. Naprawdę nie ma co skąpić na pomocy dla ludzi, którzy i tak przeżywają ciężki czas - stwierdził w rozmowie z "Faktem". Polityk wymienił także, że obecnie najtańsza trumna sosnowa kosztuje 800-900 zł, msza pogrzebowa 700-800 zł, opłaty kancelaryjne - 600 zł, a pochówek - 2000 zł.

Zasiłek pogrzebowy zostanie podwyższony? Jest projekt ustawy 

Jak podaje tvn24.pl, posłowie Lewicy zdecydowali się skierować do Sejmu projekt ustawy, który zakłada, że zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć o 75 proc. do kwoty 7000 zł. "W obowiązujących przepisach prawa brakuje mechanizmu dostosowywania wysokości tego świadczenia do zmian w kosztach usług pogrzebowych, a te w ciągu 9 lat obowiązywania aktualnej kwoty zasiłku pogrzebowego znacząco wzrosły" - czytamy w uzasadnieniu. 

Zgodnie z założeniami projektu kwota zasiłku pogrzebowego powinna być co roku podwyższana na podstawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Dzięki temu na przestrzeni lat zostałaby utrzymana jest funkcja bez potrzeby interwencji ustawodawcy. 

Jeśli projekt wejdzie w życie, roczny koszt wypłaty zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 1,8 mld zł do około 3,6 mld zł. Proponowana zmiana miałaby wejść w życie wraz z nowym rokiem 

Więcej o: