Wskaźnik PMI dla sektora usług Niemiec wzrósł w grudniu do 47,7 pkt z 46 pkt przed miesiącem - poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Taki sam wskaźnik dla sektora przemysłu wzrósł do 58,6 pkt z 57,8 pkt. W obu przypadkach to odczyty wyraźnie lepsze od spodziewanych przez ekspertów (średnia prognoz wynosiła odpowiednio 44 i 56,4 pkt).
Podobnie zaskakujące dobre dane napłynęły z Francji. Druga największa gospodarka unijna zanotowała PMI dla usług na poziomie 49,2 pkt - miesiąc wcześniej było 38,8 pkt, a oczekiwano 40,0 pkt, wskaźnik dla sektora przemysłu zwiększył się zaś do 51,1 z 49,6 pkt, przy czym konsensus rynkowy wynosił 50,1 pkt.
W całej strefie euro Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu wyniósł w grudniu 55,5 pkt wobec 53,8 pkt miesiąc wcześniej (oczekiwano 53,0 pkt), a dla usług wzrósł do 47,3 pkt 41,7 przed miesiącem (tutaj spodziewano się 41,9 pkt). Aktywność gospodarcza w strefie euro w grudniu jest bliska stabilizacji - podkreślają autorzy raportu.
Widać, że znacznie lepiej radzi sobie sektor przemysłowy, napędzany głównie przez eksport i największą unijną gospodarkę - Niemcy, niż usługi, na których ciążą ograniczenia związane z dystansem społecznym. Między innymi po tych informacjach euro umocniło się do dolara i znalazło się powyżej poziomu 1,22 po raz pierwszy od kwietnia 2018 roku.
Notownia euro wobec dolara, wykres trzyletni. Źródło: stooq.pl
Środa to też kolejny dzień silnych wzrostów na europejskich giełdach - ale pomagają tutaj też m.in. nadzieje na porozumienie ws. brexitu.
"Bieżąca adaptacja + oczekiwania na powrót do normalności w 2021 roku robią swoje" - komentują dane o PMI na swoim Twitterowym profilu ekonomiści mBank Research, a eksperci z Centrum Analiz Pekao SA dorzucają, że to "pozytywny sygnał dla polskiego przemysłu".
Pytanie, czy ten optymizm przedłuży się także na kolejne miesiące. Ponowny lockdown ogłaszają kolejne europejskie państwa, w które uderza wzrost zakażeń koronawirusem i niestety także coraz więcej przypadków śmierci osób chorych na COVID-19. W Niemczech, gdzie ogólnonarodowy lockdown obowiązuje od dziś, środy 16 grudnia, tego samego dnia poinformowano o rekordowej liczbie przypadków zgonów od początku pandemii - 952.
PMI - z angielskiego purchasing managers index - czyli indeks menedżerów ds. zakupów, to wskaźnik, który obrazuje kondycję sektora wytwórczego lub usługowego. Przygotowuje go firma IHS Markit dla głównych światowych gospodarek. Opiera się on na odpowiedziach w comiesięcznym kwestionariuszy wśród kadry kierowniczej firm działających w danym kraju i pokazuje, jakie są nastroje w badanym sektorze. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności, a poniżej tego progu - jej spadek. PMI to tak zwany wyprzedzający indeks koniunktury - jako badanie ankietowe traktowany jest jako prognostyk dotyczący "twardych" danych z gospodarki, takich jak produkcja przemysłowa czy dynamika PKB. Nie zawsze te prognozy się sprawdzają, niemniej odczyty PMI są uważnie śledzone przez ekonomistów.