Informacja o tej decyzji została opublikowana na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego. W ubiegłym tygodniu przywódcy krajów członkowskich zawarli kompromis ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE.
Uzależnienie wypłaty unijnych środków od przestrzegania zasad praworządności dotyczy budżetu UE na lata 2021-2027. Pakiet budżetowy zawiera łącznie 1,82 bln euro, w tym Fundusz Odbudowy. Parlament Europejski po raz pierwszy zdecydował się wprowadzić mechanizm warunkowości.
W czwartek 10 grudnia przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował na Twitterze o zawartym porozumieniu ws. przyszłego budżetu UE oraz Funduszu Odbudowy. Mimo groźby weta, ostatecznie Węgry oraz Polska zdecydowały się na zawarcie kompromisu ws. powiązania wypłaty środków z praworządnością. Mateusz Morawiecki i Victor Orban przystali na warunki UE, ale mechanizm warunkowości został obwarowany wytycznymi dotyczącymi tego, kiedy może zostać użyty.
Polscy i węgierscy rządzący ogłosili sukces negocjacji ws. budżetu UE, ale eksperci wskazują, że rozporządzenie nie uległo zbyt wielu zmianom, a wetujący otrzymali stosunkowo niewielkie koncesje - Na swoim postawiło 25 państw, które opowiadały się za rozporządzeniem, i Komisja Europejska. Fundamentalnym celem polsko-węgierskiej operacji z wetem było wycofanie rozporządzenia KE albo przynajmniej znacząca zmiana jego treści. Przynajmniej tak było to "sprzedawane" przez polskich i węgierskich polityków w obu krajach. Tymczasem rozporządzenie jest, jakie było - tłumaczył w rozmowie z Gazeta.pl prof. Artur Nowak-Far, ekspert od prawa europejskiego.