PLL LOT otrzyma gigantyczną pomoc od rządu. Nieoficjalnie: pakiet ratunkowy wyniesie 2,8 mld zł

Pakiet ratunkowy dla PLL LOT ma wynieść 2,8 mld zł - podaje Business Insider. Rada Ministrów ma głosować w tej sprawie podczas najbliższego posiedzenia, ale jest to formalność. Pieniądze trafią do krajowego przewoźnika jeszcze do końca roku.

Pandemia koronawirusa oraz wielomiesięczne obostrzenia dotyczące się swobodnego przemieszczania pomiędzy poszczególnymi krajami okazały się potężnym ciosem dla całej branży lotniczej.

PLL LOT z poważnymi problemami finansowymi

Z problemami finansowymi zmagają się Polskie Linie Lotnicze LOT, które obsłużą w 2020 roku dwa miliony pasażerów, czyli sześć razy mniej niż zakładanoNa temat sytuacji finansowej spółki wypowiedział się Jacek Sasin - Nie ma dzisiaj praktycznie połączeń lotniczych, a koszty są. Trzeba płacić pracownikom, trzeba płacić opłaty leasingowe za samoloty, to są wielomilionowe opłaty każdego miesiąca. Firma nie zarabia - wyjaśnił minister aktywów państwowych.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Nieoficjalnie: LOT otrzyma blisko 3 mld zł pożyczki 

Mimo współpracy MAP z zarządem LOT-u w kwestii ograniczenia kosztów, sytuacja spółki jest na tyle zła, że konieczne będzie wsparcie państwa. Szef MAP zapowiadał, że będzie to "potężny pakiet wsparcia" i "wielomiliardowa pomoc publiczna".

Jak podaje businessinsider.com.pl powołując się na osobę związaną ze sprawą, pakiet ratunkowy dla LOT-u ma wynosić 2,8 mld zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na podwyższenie kapitału zakładowego spółki - 1 mld zł oraz pożyczkę płynnościową - 1,8 mld zł z Polskiego Funduszu Rozwoju. Co ciekawe, PLL LOT postulowały o pomocy publiczną w wysokości 1 mld euro, czyli 4,5 mld zł. 

Według informatora kwestia pożyczki dla państwowego przewoźnika ma być głosowana przez Radę Ministrów, ale decyzja w tej sprawie jest formalnością. Kapitał spółki ma zostać podwyższony jeszcze przed świętami, natomiast pożyczka trafi na konto LOT-u do końca 2020 roku. 

Więcej o: