Koronawirus. Nowe obostrzenia. Rząd wprowadza po świętach narodową kwarantannę

Na czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił kolejne obostrzenia. Pojawią się kontrole podróży służbowych, a stoki narciarskie mają zostać zamknięte już od poniedziałku 21 grudnia.

Koronawirus wciąż nie odpuszcza, a tuż przed świętami sytuacja zaczyna być coraz gorsza w całej Europie. Niektóre kraje, jak Dania, Holandia czy Niemcy, wprowadziły pełny lockdown w całym kraju. 

Sytuacja w Polsce wciąż się nie ustabilizowała. W czwartek 17 grudnia mieliśmy 11 953 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, wykryte z ponad 30 tys. testów. Minister Adam Niedzielski na konferencji mówił o trzeciej fali, która rozpocznie się od przekroczenia 10 tys. zachorowań, będzie oznaczała przekroczenie wydolności systemu opieki zdrowotnej.

. Liczba zakażeń już nie spada. 'Trzecia fala byłaby gorsza od drugiej'

Trudna sytuacja epidemiologiczna w kraju będzie też wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców utrzymujących się  z wynajmu w sezonie zimowym, gdyż rząd zdecydował się wprowadzić kolejne obostrzenia. 

Nowe obostrzenia. Stoki narciarskie zamknięte od 28 grudnia

Nowe obostrzenia wchodzą w życie po świętach 28 grudnia i będą obowiązywały do 17 stycznia. W tym czasie całkowicie zamknięte będę stoki narciarskie. W ten sposób rząd uniemożliwi wyjazdy najgorętszym okresie święteczno-sylwestrowym oraz po nim, gdy będą trwały ferie. 

Mimo protestów i apeli przedsiębiorców, by ferie rozłożyć na kilka miesięcy, rząd zdecydował się zorganizować je dla całej kraju w terminie 4-17 stycznia. Ministerstwo Edukacji wydało już zalecenie dot. zimowej przerwy od szkoły. 

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe

Nowe restrykcje w sprawie hoteli

Rząd chce zapanować nad samowolą w hotelach, gdzie mimo obostrzeń, pojawiają się goście. Policja ani sanepid nie ukarały jednak jeszcze żadnej noclegowni, gdyż wystarczy złożyć oświadczenie o podróży służbowej, którego prawdziwości służby nie mają prawa zweryfikować. 

Hotel (zdjęcie ilustracyjne) Rząd chce wprowadzić nowe obostrzenia. Hotelarze zapowiadają pozwy

Dlatego też będą ograniczenia funkcjonowania hoteli, które dostępne będą tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

Obostrzenia w sklepach i galeriach handlowych, sporcie w przemieszczaniu

Od 28 grudnia znów zamknięte zostaną galerie handlowe - otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. W sklepach wprowadzone zostaną również ograniczenia do jednej osoby na 15 mkw. 

Oprócz tego rząd wprowadza restrykcje dot. sportu, który będą mogli uprawiać korzystając z infrastruktury sportowej, jedynie zawodowi sportowcy.

Wprowadzono także ograniczenia w poruszaniu się dla dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia oraz w Sylwestra. Dzieci nie mogą się poruszać bez opiekuna między 8:00 a 16:00, wyjątkiem są półkolonie. 31 grudnia ograniczenia będą obowiązywać od 19:00 do 6:00 rano następnego dnia. Rząd nie planuje ograniczeń dot. przemieszczania się w czasie świąt Bożego Narodzenia. 

Ponadto osoby przybywające do Polski transportem zorganizowanym będą musiały przebyć 10-dniową kwarantannę. 

Pozostałe ograniczenia pozostają na takim poziomie jak wcześniej. Nie wprowadzono m.in. dodatkowych restrykcji w sprawie kościoła. 

Więcej o: